Golden Globes mes polemikave, në pritje të Sorrentinos

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Brenda, zbuloi Los Angeles Times, nuk kishte asnjë gazetar të vetëm me ngjyrë. Do të kishin qenë organizatorët që të vendosnin për profilin e ulët: burime pranë NBC kanë bërë të ditur se nuk do të kishte kundërshtim nëse Hfpa do të kishte dashur të transmetonte. Duke lënë mënjanë polemikat, mbetet pritja për rezultatin e votimit, edhe nëse çmimet jepen nga njëqind gazetarë të kulturës: një pjesë minimale në krahasim me grupin e jurisë që vendos për Oscar. Kandidaturat përfshijnë kujtimet e Kenneth Branagh “Belfast” dhe Jane Campion “The Power of the Dog” (shtatë nominime secili), i ndjekur nga “King Richard” me Will Smith, ndër filmat dramatikë, ndërsa për pjesën komedi-muzikore tërhoqën vëmendjen xhirimet e “West Side Story” nga Steven Spielberg, satira apokaliptike e Adam McKay “Don’t Look Up” për të cilën Leonardo di Caprio është gjithashtu në garë si aktori më i mirë dhe “Licorice Pizza” nga Paul Thomas Anderson që sheh kandidatin Cooper Hoffman, djali 18-vjeçar i Philip Seymour Hoffman.

Mungesa e diversitetit në mesin e jurisë është parë në zgjedhjet e kaluara dhe këtë vit ka pasur përmirësime të vogla: dy femra janë në garë për regjisorin më të mirë – Campion dhe Maggie Gyllenhaal për “Vajza e humbur”, ndërsa tre afro-amerikanë do të konkurrojnë për çmimin për aktorin më të mirë: Will Smith nga “King Richard”, Denzel Washington për “Tragjedia e Makbeth” dhe dhe Mahershala Ali nga “Swan Song”. Sorrentino do të duhet të luftojë kundër “Madres Paralelas” të Pedro Almodovar, “Një hero” nga iraniani Asghar Farhadi, “Drive My Car”, bazuar në një histori të Haruki Murakami, nga japonezi Ryusuke Hamaguchi dhe “Compartment N. 6” nga finlandezi Juho Kuosmanen. Ekziston edhe “Luca” për të mbajtur lart flamurin trengjyrësh në kategorinë e filmave të animuar: produksioni i Disney Pixar është nënshkruar nga Enrico Casarosa. Në frontin televiziv, vigjilja “Succession” e Hbo dominon me dy episodet e fundit të sezonit të tretë të xhiruar në Toskanë (pesë nominime për një total prej 15 të shërbimit të transmetimit), e ndjekur nga “Ted Lasso” dhe “Morning Show” nga Apple. Por është Netflix ai që, si në të kaluarën, ka qenë ylli falë serialit koreano-jugor “Squid Game” si dhe “Power of the Dog” dhe “Don’t Look Up” për gjithsej 17 nominime vetëm për filmat.


Të fundit

Nju Jork: Përurohet rruga “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”

Me vendim të Bashkisë së Nju Jorkut, një rruge në lagjen Bronks iu shtua edhe emri i heroit kombëtar...

U plagos në lokalin e Noizyt, Ardit Kërtusha: Atentati do kryhej nga vr*sës me pagesë

Zbardhet dëshmia e Ardit Kërtushës. Burimet bëjnë me dije se Kërtusha mohon që ngjarja të ketë ndodhur për motive banale apo konflikt të çastit...

“Kemi mbetur pa lidership në nivel lokal”/ Rama: Procesi duhet të përfundojë në vjeshtë

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e mbajtur në takimin e Këshillit koordinues të qarkut Tiranë, takim i mbajtur në kuadër të zgjedhjes së strukturave...

Borrell: Duhet të hapim negociatat me Shqipërinë para përfundimit të presidencës franceze

Përfaqësuesi i Lartë i BE, Josep Borrell ka bërë një deklaratë për mediat pas takimit të ministrave të jashtëm të BE-së ku ka kërkuar...

Demokrati nga Kukësi i shpreh dashurinë Berishës: Të kam në zemër, me ty deri në vdekje

Gjatë takimit të Berishës në Kukës, njëri prej mbështetësve të tij i ka shprehur dashurinë. Ai i tha Berishës se atë e thërrasin Muharrem...

Lajme të tjera

Web TV