Xhek Graham, vrasësi që sakrifikoi 44 pasagjerë për të vrarë nënën e tij

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Xhon “Xhek” Gilbert Graham ishte një vrasës masiv amerikan i cili, më 1 nëntor 1955, vrau 44 njerëz në bordin e fluturimit 629 të United Airlines pranë Longmont, Kolorado, duke përdorur një bombë me sahat. Graham vendosi bombën në valixhen e nënës së tij në një lëvizje të dukshme për ta vrarë atë dhe për të kërkuar paratë e sigurimit të jetës nga politikat që bleu në terminalin e aeroportit pak para nisjes së fluturimit. Graham u akuzua dhe u dënua për vrasjen e nënës së tij. Ai u dënua me vdekje dhe u ekzekutua nga shteti i Kolorados në janar 1957…

… Xhon Gilbert Graham lindi më 23 janar 1932, në Denver, Kolorado, fëmija i Daisie Graham dhe burri i saj i dytë. I mbiquajtur “Xhek”, Graham ishte fëmija i dytë i Daisie, pasi ajo kishte tashmë një vajzë nga martesa e saj e parë. Graham lindi gjatë kulmit të Depresionit të Madh dhe, në vitin 1937, babai i tij vdiq nga pneumonia, duke bërë që Daisie ta dërgonte Jackin e ri në një jetimore për shkak të varfërisë së tyre. Në vitin 1941, Daisie u martua për herë të tretë me Earl King, i cili vdiq menjëherë pas martesës së tyre. Duke përdorur trashëgiminë e saj nga vdekja e King, Daisie u bë një biznesmene e suksesshme, por pavarësisht pasurisë së saj të sapogjetur, Daisie nuk e mori Grahamin nga jetimorja. Të dy mbetën të larguar deri në vitin 1954, kur Graham ishte 22 vjeç dhe Daisie King drejtonte një restorant të suksesshëm. Pas ribashkimit të tyre, King dhe Graham patën një marrëdhënie të dobët dhe shpesh u dëshmuan duke debatuar.

Në vitin 1955, pak para bombardimit të avionit, restoranti i King u shkatërrua nga një shpërthim i dyshimtë gazi, që besohet se ishte shkaktuar qëllimisht nga Graham. Graham kishte siguruar restorantin dhe kishte mbledhur sigurimin e pronës pas shpërthimit.

Bombardimi

Fluturimi 629 i United Airlines përdorte një aeroplan Douglas DC-6B (i quajtur “Mainliner Denver”) i pilotuar nga veterani i Luftës së Dytë Botërore Lee Hall në mbrëmjen e 1 nëntorit 1955. Fluturimi e kishte destinacionin në aeroportin LaGuardia të Nju Jorkut, duke bërë një ndalesë në Çikago përpara se të vazhdonte në Denver; më pas u nis nga Denveri, aeroporti Stapleton i Kolorados, me destinacion Portland, Oregon, me shërbimin e vazhdueshëm për në Seattle. Pak minuta pas nisjes së aeroplanit nga Denveri, DC-6B shpërtheu dhe rrënojat e flakta ranë në tokë mbi sipërfaqe toke bujqësore dhe fusha panxhar sheqeri pranë Longmont, Kolorado. Nuk kishte të mbijetuar. Nëna e Graham kishte qenë pasagjere në Fluturimin 629 dhe po udhëtonte për në Alaskë për të vizituar vajzën e saj, gjysmë motrën e Graham. Në atë kohë, sigurimi i fluturimit mund të blihej në mënyrë rutinore në makinat shitëse në aeroporte, deri në ndryshimet në sistem në vitet 1980. Motivi i dukshëm i Graham për bombardimin ishte të kërkonte 37,500 dollarë (ekuivalente me 360,000 dollarë në 2022) të parave të sigurimit të jetës nga politikat që ai kishte blerë në terminalin e aeroportit vetëm pak çaste para nisjes së avionit.

Arrestimi

Hetuesit zbuluan se Graham kishte një precedent penal për përvetësim nëpërmjet falsifikimit të çekut dhe transport të paligjshëm të uiskit për të cilin ai kishte shërbyer 60 ditë në një burg të Teksasit. Ata gjithashtu përcaktuan se restoranti i King ishte dëmtuar rëndë nga “një shpërthim i dyshimtë” në fillim të atij viti dhe se Graham kishte marrë pagesën e sigurimit. Vendasit gjithashtu dyshuan se Graham kishte bërë qëllimisht kamioncinën e tij të re të godiste një tren atë vit, në mënyrë që të mblidhte sigurimin. FBI mori përdorimin e një hambari aty pranë, ku ata ri-montuan fragmentet e aeroplanit të mbledhura nga vendi. Ata ishin në gjendje të përcaktonin se ishin përdorur eksplozivë dhe se ato kishin ardhur nga disa sende të bagazheve në ndarjen e bagazheve. Bazuar në ato prova si dhe në intervista, deklarata kontradiktore, prova fizike të gjetura në shtëpinë e Graham, dhe në fund një rrëfim, Graham u arrestua dhe u akuzua për sabotim. Akuza më vonë u ndryshua në vrasje.

Lexo edhe :  William Levy dhe Elizabeth Gutiérrez i japin fund martesës

Pas arrestimit të Graham, pronari i stacionit radiofonik të Denverit, KDEN, Gene Amole dhe fotografi i Rocky Mountain Neës, Morey Engle, organizuan të futnin një aparat fotografik në burgun e vjetër të kontesë së Denverit në Ëest Colfax Avenue për një intervistë të Grahamit gjatë një ribashkimi me gruan e tij Gloria.[5] “E doja shumë mamanë time”, i tha Graham Amole. “Ajo do të thoshte shumë për mua. Është shumë e vështirë për mua të them saktësisht se si ndihem. Ajo la shumë nga vetja pas.” Kur Amole e pyeti pse kishte nënshkruar një rrëfim, ai tha se FBI kishte kërcënuar të tregonte mospërputhjet në deklaratat e bëra nga gruaja e tij Gloria kur ajo u intervistua nga autoritetet. “Nuk do t’i lejoja ta preknin në asnjë mënyrë, formë apo formë”, tha ai. Megjithatë, asnjë nga stacionet televizive të Denverit nuk do të pranonte të transmetonte filmin. Amole tha se ai besonte se ishte sepse ata kishin frikë se “mund të shkaktonte simpati paragjyqësore” për Graham.

FBI, United Airlines dhe prokurori i qarkut kërkonin që Graham të gjykohej, të shpallej fajtor dhe të ekzekutohej menjëherë si “parandalues ​​ndaj të tjerëve që mund të planifikonin vrasje të kopjuara”, shkroi Amole në një kolonë të vitit 1995 në Rocky Mountain Neës. Dekada më vonë, pamjet u transmetuan përfundimisht në një nga stacionet lokale PBS të Denverit në një dokumentar të quajtur “Murder in Midair”, prodhuar nga Don Kinney. Megjithatë, Graham gjithashtu konfirmoi në disa raste se ai kishte bërë dhe vendosur bombën. Kur përshkroi bombën, ai dha detaje që më vonë u konfirmuan nga hetuesit. Graham u tha gjithashtu mjekëve të burgut se ai “e kuptoi se kishte rreth 50 ose 60 njerëz të transportuar në një DC6, por numri i njerëzve që do të vriteshin nuk kishte asnjë ndryshim për mua; mund të kishte qenë një mijë. Kur të vijë koha e tyre, ka asgjë nuk mund të bëjnë për këtë.”

Gjyqi që pasoi rezultoi që Kolorado të bëhej shteti i parë që sanksionoi zyrtarisht përdorimin e kamerave televizive për të transmetuar gjyqe kriminale. Nuk kishte asnjë statut federal mbi librat në atë kohë (1955) që e bënte krim hedhjen në erë të një aeroplani. Prandaj, të nesërmen e rrëfimit të Graham, prokurori i qarkut të Kolorados lëvizi me shpejtësi për ta ndjekur penalisht Grahamin përmes rrugës më të thjeshtë të mundshme: vrasja me paramendim e një viktime të vetme – nënës së tij, Daisie King. Kështu, pavarësisht nga numri i viktimave të vrarë në Fluturimin 629 së bashku me zonjen King, Graham u akuzua vetëm për një akuzë për vrasje të shkallës së parë. Ndërsa çështja përparoi, Graham hoqi shpejt rrëfimin e tij, por në gjyqin e tij të vitit 1956 mbrojtja e tij nuk ishte në gjendje të kundërshtonte sasinë masive të provave të paraqitura nga prokuroria. Në shkurt 1956, ai tentoi vetëvrasjen në qelinë e tij dhe më pas u vu nën mbikëqyrje 24 orëshe. Më 5 maj 1956, Graham u dënua për vrasjen e nënës së tij, Daisie King, dhe u dënua me vdekje.

Ekzekutimi

Graham u ekzekutua në dhomën e gazit në burgun shtetëror të Kolorados më 11 janar 1957.

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV