Lufta greke e Pavarësisë, trupat e Kolokotronit marin Korinthi i Epërm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Akrokorinthi (Korinthi i Epërm) merret nga trupat e Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, fliste arvanisht (arbërisht), para-ardhëse e drejtpërdrejtë e shqipes së sotme.

Me prejardhje arvanitase Greqia ka pasur 9 kryeministra, 1 president, dhe 1 diktator (Gjeneral Theodor Pangalo, 1878 – 1952). Kolokotroni u bashkua me kryengritësit e Moresë (Peloponez) që kur ishte 14 vjeç; një vit më vonë, ai bëhet “kapetanios” i çetës së tij. Pastaj, Kolokotroni shpallet në kërkim nga osmanët dhe ikën në ishujt e Jonit.

Më 1809 i bashkohet këmbësorisë greke në ushtrinë britanike që luftonte kundër ushtrisë perandorake të Napoleonit në ishujt e detit Jon. Gjatë kësaj kohe, Kolokotroni  ndikohet nga idetë e Revolucionit Francez dhe nga Napoleon Bonaparti. Në autobiografinë e tij Kolokotroni shkruan:

“Sipas gjykimit tim, Revolucioni francez dhe veprat e Napoleonit i hapën sytë botës. Më parë, kombet nuk dinin asgjë për veten dhe njerëzit mendonin se mbretërit ishin perëndi mbi tokë dhe çdo gjë që ata bënin ishte e përkryer “. Dihet se arvanitasit në Greqi janë arbëreshë të zhvendosur në kohë të ndryshme mes shekujve 13-të – 16-të nga ajo që sot është Shqipëria e jugut.


Të fundit

Protesta e 8 janarit/ Pas Berishës, në prokurori shkon sot Basha

Një ditë pas Sali Berishës, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie Gazmend...

Lufta greke e Pavarësisë, trupat e Kolokotronit marin Korinthi i Epërm

Akrokorinthi (Korinthi i Epërm) merret nga trupat e Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, fliste arvanisht (arbërisht), para-ardhëse e drejtpërdrejtë...

Karlo Ponci, si përvetësoi miliona dollarë me skemën piramidale te mashtrimit financiar

Karlo Ponci mbahet mend për organizimin e një skeme piramidale, krim financiar, që sot mban emrin e tij. Ai mund të ishte frymëzuar nga...

E trishtë/ Vëllai i deputetes humb jetën në aksidentin tragjik me Ferrari (Foto)

Vëllai i deputetes greke, Katerina Monogyou ka humbur jetën në një aksident tragjik mbrëmjen e të enjtes, kur humbi kontrollon e makinës luksoze Ferrari,...

Kostoja e korrupsionit në ekonomi dhe në çmimet e mallrave

Trajtimi i tij nga qeverisja qendore dhe vendore, shoqëria civile dhe biznesi, 2022 Nga Eduart Gjokutaj Në nivel lokal, korrupsioni mund të favorizohet nga kultura e...

Lajme të tjera

Web TV