OBSH rekomandon dy ilaçe të reja për COVID-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të premten dy ilaçe të reja “baricitinib” dhe “sotrovimab” për trajtimin e COVID-19.

OBSH-ja tha se “baricitinib” rekomandohet për pacientët me raste të rënda të COVID-19, ndërsa “sotrovimab”, një ilaç me antitrupa, rekomandohet për rastet e lehta ose të moderuara tek pacientët me rrezikshmëri të lartë për t’u shtruar në spital.

“Se sa jetë do të shpëtojnë këto ilaçe varet nga fakti se sa të disponueshme dhe të përballueshme do të jenë,” tha OBSH-ja në një deklaratë.

Universiteti Johns Hopkins raportoi të premten se ka regjistruar 320.5 milionë infeksione globale me COVID dhe mbi 5 milionë vdekje. Qendra tha se janë administruar 9.5 miliardë vaksina./VOA


Të fundit

OBSH rekomandon dy ilaçe të reja për COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të premten dy ilaçe të reja “baricitinib” dhe “sotrovimab” për trajtimin e COVID-19. OBSH-ja tha...

PD: Meta në aleancë me Berishën, pati rol aktiv në sulmin e dhunshëm për shkatërrimin e selisë

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me deklaratën e presidentit Ilir Meta. PD thotë se Meta me daklaratën e tij tregoi hapur rolin e...

Kur “kryqëzohej” ministri Hazbiu/ Diskutimi: Shoku Veli, na thuaj se si është ajo puna e armës bastun me dylbi, që u prodhua për armikun...

Nga Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat...

Doni të udhëtoni drejt Gjermanisë? Ja kushtet që duhet të plotësoni

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Gjermania e ka përfshirë Shqipërinë në listën e vendeve me rrezik të lartë nga Covid19. Duke...

Tronditet Bayern Munich/ Alphonso Davies probleme me zemrën, pas infektimit me COVID-19

Probleme në zemër për Alphonso Davies. Anësori i majtë i Bayern Munchen, u infektuar me Covid-19 më 5 janar, teksa do i duhet të...

Lajme të tjera

Web TV