Përfundon marrja në pyetje në Prokurori, Basha: 8 janari tentativë vrasje mes demokratëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Për rreth dy orë kryetari i PD-së, Lulzim Basha u mor në pyetje në Prokurorinë e Tiranës.

Basha ka hedhur akuza ndaj Sali Berishës duke thënë se orkestroi dhunën para PD. Ndërsa ka shtuar se ai ka dy thirrje, e para për të çuara para ligjit përgjegjësit e dhunës që shpërtheu para PD më 8 janar. Së dyti Basha është shprehur se nuk duhet humbur asnjë sekondë për të vazhduar luftën kundër “regjimit” të Edi Ramës.

Basha dha detaje nga dëshmia e tij në prokurori, ndërsa shtoi se në fokus është fakti që organizatorët dhe dhunuesit të vendosen para drejtësisë.

Ai tha për mediat se Berisha me aktet e 8 janarit tregoi se është si një aleat i vyer i qeverisë.

“Ditë në të cilën nuk do të kishim ardhur kurrë për interesat e askujt. Kjo është një nga dëmet që po i shkaktohet familjes tonë politike. Megjithatë ndonëse PD, ishim pre e një sulmi barbar dhe të dhunshëm. Kërkojmë që të vendosen përgjegjësit para drejtësisë dhe i them demokratëve që nuk do të biem në këtë kurth ku na do kundërshtari politik, por duhet të jemi në krye të betejës. Edhe tani Berisha me aktet e 8 janarit është dëshmuar si një aleat i vyer i qeverisë. Sot, kjo prokurori duhet të gëlonte nga personat e arrestuar për inceneratorët. Me aktet dhe veprimet e tij përçarëse, Berisha është përpjekur ta pengojë këtë. Dua të theksoj se ai nuk ia ka dalë. Së pari s’ja ka dalë të imponohet me aktet e dhunës, siç nuk imponohet asnjë pakicë. Demokratët ia kanë dalë të tregojnë se janë më shumë se një person i vetëm. PD mbetet një forcë politike e pjekur dhe do i japë fund tranzicionit”, tha Basha.

Lexo edhe :  Basha publikon foto nga zyra e shkatërruar: Berisha vulosi ditën e tij të fundit në politikë

 

 

PROTESTA
Basha mbërriti në orën 13:44 në Prokurorinë e Tiranës për të dëshmuar për 8 janarin. Basha do të pyetet për protestën e 8 janarit dhe atë që ndodhi në selinë e PD. Ndërkohë që në prokurori ka qenë dhe sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi.

Basha ishte thirrur në orën 12:00 në prokurori, por ka shkuar në orën 13:44 minuta, teksa më pas Bardhi është larguar nga organi i akuzës.


Të fundit

Përfundon marrja në pyetje në Prokurori, Basha: 8 janari tentativë vrasje mes demokratëve

Për rreth dy orë kryetari i PD-së, Lulzim Basha u mor në pyetje në Prokurorinë e Tiranës. Basha ka hedhur...

Del video e aksidentit fatal me “Ferrari”/ Momentet e fundit të jetës të vëllait të deputetes greke

Mediat greke kanë nxjerrë momentet e fundit të George Monogyios, vëllai i deputetes së PD- së në Greqi, Katerina Monogyou. Ai humbi jetën mbrëmjen e...

“Faqja e fundit” e Gazmend Kapllanit

Nga ROLAND QAFOKU Nuk kënaqem lehtë nga një shqiptar që shkruan roman. Jam i mjaftuar në jetë të ruaj shijen e produkteve Made in Kadare...

I dhuron veshkën nënës së të dashurës, por ajo martohet me dikë tjetër

Një personazh i njohur në Meksikë për videot që realizon në Tik Tok, ka marrë më shumë se 16 milion klikime pasi tregoi historinë...

Dalin mesazhet mes Ilir Metës e Belind Këlliçit, çfarë shkruan ata më 8 janar (Foto)

Pas përfundimit të konferencës për mediat, Presidenca ka ndarë edhe një foto të mesazheve të këmbyera mes presidentit Meta dhe deputetit të PD Belind...

Lajme të tjera

Web TV