Studimi/ Në 20 minuta, Covid-19 në ajër humbet 90% të kapacitetit të tij infektues

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Infektiviteti i koronavirusit SARS-CoV-2 zvogëlohet me 90% pas 20 minutash nga emetimi i tij përmes grimcave të vogla të gazit dhe lëngut që nxjerrim kur flasim ose marrim frymë.

jesa më e madhe e kësaj humbjeje së aftësisë për të infektuar ndodh në 5 minutat e para të daljes së koronavirusit nga rrugët e frymëmarrjes: kjo mbështetet nga një studim i Universitetit të Bristol (Mbretëria e Bashkuar) i cili rithekson rëndësinë e maskave dhe hapësirës në parandalimin e Covid- 19.

Deri më tani i është kushtuar shumë rëndësi mbylljes së hapësirave të mbyllura dhe të mbushura me njerëz, por sipas analizës së re në pritje të shqyrtimit, situata më e rrezikuar është ajo … më e afërt .

“Nëse ha drekë me miqtë në pub, rreziku kryesor është që t’ua kaloj koronavirusin miqve të mi ose që ata të ma përcjellin mua; dhe jo se infeksioni vjen nga dikush që është ulur në anën tjetër të dhomës”, shpjegon Jonathan Reid, drejtor i Qendrës Kërkimore të Aerosolit në Universitetin e Bristolit.

Ai i Reid dhe kolegëve nuk është sigurisht simulimi i parë i përhapjes së aerosoleve të infektuara në ajër. Megjithatë, këtë herë, në vend që të spërkatnin grimcat virale në një dhomë të mbyllur, rrotulluese (një teknikë “standarde” në këtë lloj studimi, e cila lejon që aerosolet të mbahen pezull), ekipi u përpoq të përsëriste saktësisht atë që ndodh me aerosolët një herë ata lëreni “ngrohtësinë” e rrugëve të frymëmarrjes.

Studiuesit ngritën një hundë të aftë për të lëshuar një numër të saktë dhe të studiuar aerosolësh, të cilët u lanë të fluturojnë midis dy unazave elektrike për një periudhë nga 5 sekonda deri në 20 minuta.

Lexo edhe :  SHBA – Rusi, replika për dërgimin e trupave ruse në Kazakistan

Pajisja ju lejon gjithashtu të rregulloni temperaturën, lagështinë dhe dritën për të kuptuar se si këto kushte ndikojnë në qëndrueshmërinë e grimcave dhe rrjedhimisht në mbijetesën e koronavirusit. Pasi të bëhet, viruset e mbetur nxirren dhe transferohen në kulturat qelizore, për të kuptuar nëse janë ende të aftë të infektojnë.


Të fundit

Studimi/ Në 20 minuta, Covid-19 në ajër humbet 90% të kapacitetit të tij infektues

Infektiviteti i koronavirusit SARS-CoV-2 zvogëlohet me 90% pas 20 minutash nga emetimi i tij përmes grimcave të vogla të...

Shpjegimi i veçantë i Ismail Kadaresë: Pse shqiptarët ikin nga vendi i tyre

Ismail Kadare, ka dhënë një nga shpjegimet më të mira për largimin e shqiptarëve nga vendi dhe për detyrat që ka shteti shqiptar, për...

Bashkitë pa kryetar/ Ilir Meta tregon kur do shpallen zgjedhjet lokale

Meta tha se i ka dërguar një letër Komisionerit Zgjedhor për të marrë informacion mbi bashkitë që nuk kanë kryetar në mënyrë që të...

Zgjedhjet e pjesshme vendore/ Meta: Kushtetuesja nuk pati vullnet që ta zgjidhte, ia la juridiksionit politik

Presidenti i Republikës, Ilir Meta konferencën e parë për vitin 2022 e nisi me çështjen e zgjedhjeve vendore dhe në ato bashku që kanë...

Veliaj pret kryetarin e Komisionit të Ligjeve të Kuvendit të Kosovës: Rritemi bashkë edhe jemi më të fortë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti ditën e sotme kryetarin e Komisionit të Ligjeve të Kuvendit të Kosovës, Adnan Rrustemi, i cili...

Lajme të tjera

Web TV