test

Escobar dhe Lajçak: S’ka republikë serbe në Kosovë, marrëveshjet duhet të zbatohen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në përmbyllje të vizitës në Kosovë emisarët e Bashkimit Evropian dhe SHBA-ve i dhanë edhe një herë mbështetje Kosovës sa i përket Asociacionit të Komunave Serbe.

Miroslav Lajçak tha se në Kosovë nuk do të ketë një republikë të dytë serbe.

“Kosova është palë e barabartë në dialog, Kosova ka 50% të të drejtës së fjalës që nënkupton se asgjë nuk mund t’i imponohet pa marrëveshje. E dëgjoj shpesh që thuhet se nuk e duam një republikë të dytë serbe, besoj se e kemi bërë shumë të qartë se askush nuk e do një republikë të dytë serbe në Kosovë”.

Ndërkaq, i dërguari i SHBA-së, Gabriel Escobar tha se modelet e asociacionit duhet të diskutohen mes palëve.

“Ajo çka kam thënë kur kam deklaruar se ekzistojnë modele të ndryshme për krijimin e asociacionit është se ekzistojnë modele që nuk dëmtojnë sovranitetin apo funksionalitetin e Kosovës”.

Kjo nënkuptoi që marrëveshja e arritur në 2013 për Bashkësinë e Komunave serbe duhet të bëhet. Megjithatë, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, teksa thotë që kanë dhënë propozime në Bruksel.

Ne kemi dhënë propozimet tona në takimet që kemi pasur në Bruksel dhe jemi konstruktiv për bisedimet e ardhshme në dialogun që zhvillohet, i lehtësuar apo ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Lajçak dhe Escobar të mërkurën takuan edhe ambasadorët e QUINT-it dhe filluan vizitën në Serbi.

Të fundit

Hotelet në informalitet/ 2.3 mln turistë në 4 muaj, vetëm 13% të deklaruar

Më shumë të huaj që vizitojnë vendin tonë po flenë në strukturat akomoduese. Të dhënat e fundit të INSTAT,...

Ngriti skemë mashtruese me TVSH/ Ja sa vite burg do të vuajë 46-vjeçari Erion Berberi

Gjykata e Sarandës ka dënuar me 6 vjet heqje lirie 46-vjeçarin nga Tirana, Erion Berberi. Vendimi është dhënë 4 ditë më parë nga Gjyqtari Mikel...

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka fituar garën për Qenin më...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Lajme të tjera

Web TV