Historia/ Kur, si dhe pse lindën duartrokitjet?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duartrokitjet për një të sapo zgjedhur në një zyrë të rëndësishme politike, për një shfaqje që na pëlqeu, për një kampion që fiton në Lojërat Olimpike apo për të kujtuar një person të veçantë që nuk është më… Historia është plot duartrokitje: entuziaste ose ironike, e drejtë ose e padrejtë, spontane ose e nxitur. Impulsi i pavetëdijshëm, me origjinë nga truri për të shkarkuar një tepricë energjie dhe ndjenjash, me kalimin e kohës është shndërruar gjithashtu në një gjest konvencional, i diktuar më shumë nga normat shoqërore sesa nga emocionet.

NË NDER TË ZOTIT! Kur filloi njeriu me vetëdije të duartrokiste? Tashmë në Librin e Psalmeve (i konsideruar nga disa studiues që datojnë nga shekulli i 11 p.e.s.) hebrenjtë inkurajoheshin kështu: “Të gjithë popuj, duartrokisni! Përshëndesni Perëndinë me britma gëzimi”. Dhe si një gjest miratimi, duartrokitjet u zyrtarizuan në shekullin e pestë para Krishtit në Greqinë e lashtë , në teatër: të veshur, kryesisht me të bardha, 14 mijë spektatorët e teatrit të Dionisit shprehën emocionet e tyre në mënyrë të çuditshme, mes shpërthimeve lotësh për mjeshtëri të jashtëzakonshme dhe duartrokitje të zhurmshme të shoqëruara me britma.

Jo se romakët e lashtë ishin më të sjellshëm dhe të matur, përkundrazi: “Kur njeriu kafshohet, kur bërtet dhe tund pluhurin, në sytë e tyre nuk ka më keqardhje dhe me gëzim duartrokasin fort nëse shohin spërkatje gjaku”, rrëfente në shekullin e katërt peshkopi i Kostandinopojës, Gregorio di Nazianzo. Sjellja e tyre përballë ekzekutimeve publike në arenë, lojërave dhe përleshjeve të gladiatorëve ishte aq grindavece, saqë perandori August u detyrua të disiplinonte duartrokitjet duke u dhënë një sinjal nisjeje shikuesve, siç ndodh sot në transmetimet televizive.

PËRSHËNDETJE CEZAR! Publiku romak, heterogjen, kryesisht i vrazhdë dhe i shpërqëndruar, shkonte në teatër vetëm sepse hyrja ishte e lirë: ata shpesh mërziteshin, kështu që në shekullin e parë ishin vetë autorët e shfaqjeve që u kujtuan atyre detyrën. “ Tani, spektatorë, lamtumirë për ju, një duartrokitje e këndshme për ne”, ishte formula më e zakonshme për të mbyllur një shfaqje. Midis fundit të Republikës dhe fillimit të epokës perandorake, rëndësia e duartrokitjeve kaloi nga teatri në skenën politike: Cezarët, aktorët e parë në skenën e qytetit, kishin nevojë për të ashtu si ata që luanin në skenën e teatrit. Arsyeja ishte e njëjta pse politikanët modernë kishin nevojë për ndjekës dhe pëlqime në Facebook: Kërko pëlqimin. Fjalët që Augusto, në shtratin e vdekjes, u drejtoi miqve të tij nuk janë të rastësishme: ” Komedia mbaroi, duartrokisni! “.

Retoriku dhe politikani Cicero, i cili dërgoi miqtë e tij për të shëtitur rreth Forumit ose Circus Maximus, vendet më të njohura në Romë për të ndjekur lojëra dhe shfaqje përpara inaugurimit të Koloseut (80 pas Krishtit), shkroi në një letër se “Ndjenjat e popullit romak shfaqen më së miri në teatër”. Qëllimi i “misionit” ishte të mbante shënime për sasinë dhe cilësinë e duartrokitjeve që çdo personazh publik merrte me të mbërritur. Populli komunikoi me duartrokitje dhe vëllimi, ritmi dhe kohëzgjatja e tyre përshkruanin më mirë se një exit poll disponimin dhe fatin e politikanit të cilit i drejtoheshin. Gjithashtu për këtë arsye në Romë kishte mënyra të ndryshme duartrokitjeje: me pëllëmbët e duarve, siç bëjmë sot.

BURRAT E KISHËS. Kjo metodë e fundit u zëvendësua në shekullin e tretë me valëzimin e “oraumit” , një shami e përdorur nga të pasurit për të mbrojtur gojën dhe hundën nga erërat e këqija të qytetit, por që perandori Aurelian ishte i pari që ua shpërndau qytetarëve. kështu që “ata nuk ishin kurrë pa një mënyrë për ta lavdëruar atë”. Përafërsisht në të njëjtën kohë, peshkopi i Antiokisë Pali i Samosatës u propozoi besimtarëve që të përdornin një pëlhurë liri në të njëjtën mënyrë gjatë predikimeve të tij: në më pak se dy shekuj duartrokitjet për predikuesit më të njohur u bënë zakon. Me pak fjalë, të gjithë, nga aktorët te perandorët, duke kaluar nëpër njerëz të Kishës, kishin nevojë për miratimin e audiencës së tyre.

Prandaj, nuk është për t’u habitur që dy kategoritë e para u përpoqën ta blinin atë me çdo kusht, edhe duke paguar. Tashmë në Greqinë e lashtë, dramaturgët dhe aktorët preferonin të ishin në gjendje të mbështeteshin në një duartrokitje minimale të garantuar: shkrimtari i lashtë grek Plutarku na thotë se disa dramaturgë morën një grup të vogël njerëzish të paguar mjaftueshëm, i rregulluan për të gjithë teatrin dhe i udhëzuan për pikat e komedisë, në të cilat do të fillojë të dëgjohet duartrokitje. Me këtë truk, thoshte ai, dramaturgu i famshëm grek Filemon i Sirakuzës kishte arritur të mposhte shumë herë kundërshtarin e tij Menandrin.

Lexo edhe :  Sulmet kibernetike të Iranit në vendin tonë, lëshohen 5 urdhër-arreste

VETËM PËR PARA. Në Romë, nga ana tjetër, punonin ‘laudicens’, burra të gatshëm t’i ofrojnë duartrokitjet e tyre kujtdo për para: disa kompani teatrore punësuan një duzinë, për të manipuluar reagimin e publikut, për të zgjatur duartrokitjet ose për të fishkëllyer shfaqjet e rivalëve. Dhe si “aktorë” të mirë të politikës, të njëjtën gjë bënë edhe perandorët, për të shmangur heshtjet e turpshme teksa kalonin mes turmës. Neroni u regjistrua, duke u paguar atyre 400 mijë sesterce secili, më shumë se 5 mijë midis kalorësve të rinj dhe plebejve të pashëm. Detyra e tyre: të duartrokasin gjatë performancave të tij të këndimit. Për ta bërë punën në mënyrën më të mirë të mundshme, asnjëri prej tyre nuk mbante unaza në dorën e majtë: perandori, në fakt, ishte një tip kërkues, që nuk mjaftohej me duartrokitje normale. Ai donte atë që kishte dëgjuar gjatë udhëtimit për në Aleksandri në Egjipt: “tullat”, “tjegullat” dhe “bletët”. E para ishte duartrokitje me pëllëmbët e hapura, për të dytën duhej të përkuleshe duart pak a shumë sipas formës së pllakës romake, ndërsa e treta ishte një lloj gumëzhitjeje e bërë me gojën mbyllur, e cila ngjante shumë me gumëzhitjen e një tufe të çmendur.

Moda e duartrokitjeve me pagesë u rishfaq në teatër rreth fundit të shekullit të 16-të. Gjatë gjithë shekullit të gjashtëmbëdhjetë, në oborret e Rilindjes që organizonin shfaqje private, askush nuk mund të duartrokiste kurrë më gjatë dhe më fort se princi ose i zoti i shtëpisë; megjithatë, kur teatrot e para publike filluan të shfaqen në Evropë, përdorimi i claqu (nga frëngjishtja claquer , që do të thotë “të rrahësh dhe të këputësh”) u kthye në modë.

LISTA E ÇMIMEVE TË TEATRIT ALLA SCALA. Në përgjithësi, merita (ose e keqja) e ringjalljes së kësaj praktike të lashtë i atribuohet poetit francez Jean Dourat (1508-1588), i cili për paraqitjen e dramave të tij bleu një tufë biletash nga xhepi i tij për t’ua dhënë atyre që premtonin për të duartrokitur. Në Paris, duke filluar nga viti 1820, u shfaqën agjenci të specializuara që u ofronin profesionistëve të vërtetë duartrokitje, të qeshura ose kërkesën për ritme mjaft të larta: kostot rriteshin sipas llojit të shërbimit, nga duartrokitjet e arsimuara gradualisht për t’u ngritur për duartrokitje entuziaste ose për ngacmimet që synojnë shfaqjen e një konkurrenti. Për të mbështetur këngëtarët e operës, në vitin 1919 në Teatrin La Scala në Milano, çmimi parashikonte pagesën prej 25 lireta (30 euro) për burrat dhe 15 për gratë.

Mes teatrit dhe duartrokitjeve të sheshit drejtuar liderëve politikë pak a shumë të diskutueshëm të kohës, ndryshimi nuk është aq i madh: të mos ishin metodat, ndonjëherë të dhunshme, me të cilat përftoheshin këta të fundit. Sigurisht që kishte edhe nga ata që nuk kishin nevojë të paguanin, si lideri sovjetik Stalini : historiani rus Aleksandr Solzhenitsyn në esenë e tij Archipelago Gulag tregon se në një konferencë partie, pjesëmarrësit e mirëpritën ardhjen e liderit të tyre me dhjetë minuta duartrokitje në këmbë. Askush, duke e ditur reputacionin e tij të tmerrshëm, nuk donte të ndërpriste fillimisht ovacionet: për të thyer vonesën ishte drejtori i një fabrike letre, i cili u ul duke u dhënë mundësinë të tjerëve të ndiqnin shembullin e tij. Kur takimi përfundoi, burri u arrestua.

FUNERALI I PARË: TOTÒ. Në atë rast, njerëzit e varfër do të kishin nevojë vërtet për shpikjen e inxhinierit Charles Douglass: kutia e laffit “kutia e qeshurit” (nga anglishtja për të qeshur, “për të qeshur”) me të cilën, që nga viti 1950, amerikanët filluan të shfaqin shfaqje dhe Sitcom me brohoritje dhe të qeshura të regjistruara, ndonjëherë të bezdisshme krah për krah me shaka jo shumë qesharake. Që atëherë duartrokitjet kanë filluar të tërbojnë kudo: si në kishë për po-në e bashkëshortëve dhe gjatë varrimit, për ata që nuk i dëgjojnë më.

I pari që mori këtë homazh të dyshimtë ishte Toto, në vitin 1967: por arkivoli ishte bosh dhe ky ishte funerali i tij i tretë, i kremtuar në Napoli tre muaj pas vdekjes së tij. Megjithatë, në vitin 1973, turma duartrokiti arkivolin e aktores Anna Magnani dhe përjashtimi u bë rregull. Sot edhe në Anglinë e kompozuar ndodh që gjatë ndeshjeve të futbollit minuta e heshtjes zëvendësohet me një minutë duartrokitje. Le të ngushëllojmë veten: ka një precedent ilustrues: edhe Danten e përshëndeti në ferr nga ” tingulli i dorës ” i djajve mbi trupat e të mallkuarve.


Të fundit

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...

Lajme të tjera

Web TV