“Në 48 orë planifikon të marrë Kievin”/ Inteligjenca amerikane: Zyrtarët rusë të shqetësuar nga plani i Putin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komunikimet e përgjuara nga SHBA-të kanë zbuluar se disa zyrtarë rusë janë shqetësuar se një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës do të ishte më i kushtueshëm dhe më i vështirë se sa kujtojnë presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqës të tjerë të Kremlinit. Tre nga burimet thanë se këta zyrtarë përfshijnë inteligjencë dhe operativë ushtarakë, shkruan CNN. Duke cituar komunikimet e përgjuara, zyrtarët gjithashtu janë ankuar për planet e tyre që janë zbuluar dhe ekspozuar publikisht nga vendet perëndimore.

Dy burime thanë se nuk ka asnjë provë se këta zyrtarë janë kundër planit të përgjithshëm, ose do të revoltoheshin kundër urdhrave të Putinit. Një burim tjetër i njohur me inteligjencën amerikane vuri në dukje se Rusia ka një ushtri profesionale që pritet të zbatojë në mënyrë efektive urdhrat e Putinit.
Megjithatë, personeli rus i mbrojtjes beson se do të jetë e vështirë, tha një zyrtar i lartë evropian. “Në vlerësimet që shohim është e qartë se disa njerëz në anën e mbrojtjes (ruse) nuk po e kuptojnë vërtet se cili është plani i lojës,”, tha zyrtari. Zyrtari shtoi se vlerësimet sugjerojnë se personeli i mbrojtjes mendon se “është një plan shumë i vështirë loje për t’u ngritur”.

Një tjetër prej burimeve të njohura me inteligjencën tha se mënyra se si planifikimi rus ka evoluar dhe zgjeruar gjatë dy muajve të fundit sugjeron se shqetësimet janë dëgjuar nga zyrtarë të lartë rusë.

Zyrtarët i thanë CNN të shtunën se Putini tani ka mbledhur 70% të personelit ushtarak dhe armëve në kufijtë e Ukrainës që do t’i duheshin për një pushtim të plotë të vendit. Disa vlerësime tregojnë se ai mund të planifikojë të përpiqet të marrë kryeqytetin e Ukrainës, Kievin, thanë ata, dhe qyteti mund të pushtohet brenda 48 orëve në shkallë të gjerë tokësore dhe ajrore.

Një tjetër mundësi, thanë zyrtarët, është që Putini të vendosë për një operacion të shumëanshëm, duke dërguar forca nga disa drejtime anembanë Ukrainës për të thyer shpejt aftësinë e ushtrisë ukrainase për të luftuar si një forcë kohezive – një strategji klasike ushtarake ruse. “Ne kemi thënë prej kohësh se Putini vazhdon të shtojë opsionet dhe aftësitë e tij dhe ne kemi qenë po aq transparentë për disa nga lëvizjet që besojmë se ai synon të bëjë për të justifikuar një lloj veprimi ushtarak”, -tha sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby për CNN të hënën. “Ne gjithashtu do të vazhdojmë të ndihmojmë Ukrainën të mbrohet më mirë me ndihmën vdekjeprurëse dhe jovdekjeprurëse.”, shtoi ai.

Lexo edhe :  Eriksen tre muaj jashtë nga dëmtimi, Manchester United në kërkim të një mesfushori

 

 

Zyrtarët amerikanë publikisht dhe privatisht thonë se ende nuk e dinë nëse Putin ka vendosur të sulmojë dhe çfarë forme do të kishte nëse do ta bënte. Kjo është kryesisht për shkak se dukshmëria e SHBA ndaj Putinit dhe rrethit të tij të brendshëm është ende jashtëzakonisht e kufizuar, thanë burimet për CNN.
Shtetet e Bashkuara kanë njohuri mjaft të forta për ushtrinë ruse dhe Ministrinë e Jashtme, thanë burimet e njohura me inteligjencën. Shumë nga ata si personel kanë qenë të përfshirë në grumbullimin aktual pranë Ukrainës, gjë që i ka ofruar SHBA-së shikueshmëri më të mirë se zakonisht në planifikimin rus. Por komuniteti i inteligjencës amerikane është ende i shkëputur kryesisht nga Putini dhe zyrtarët më të lartë rusë, të cilët vetë janë zakonisht të izoluar nga operativët e nivelit më të ulët që zbatojnë urdhrat e Kremlinit.

Megjithatë, shumë nga përgatitjet kanë qenë të dukshme dhe më të lehta për t’u dalluar. Rusia ka vazhduar të ndërtojë forcat e saj pranë kufijve të Ukrainës, duke përfshirë dislokime më të avancuara në Bjellorusi dhe Krime, sipas imazheve satelitore të marra nga Maxar Technologies dhe të ofruara për CNN. Kampet e reja të strehimit dhe personelit janë ngritur në dy javët e fundit, tregojnë imazhet. Dhe SHBA ka parë indikacione se Rusia kishte filluar të ngrejë linja furnizimi si njësi mjekësore dhe karburant që mund të mbështesin një konflikt të zgjatur nëse Moska zgjedh të pushtojë, kanë thënë zyrtarët më parë për CNN.

“Duke pasur parasysh llojin e forcave që janë grumbulluar… nëse kjo do të lëshohej në Ukrainë, do të ishte e rëndësishme, shumë domethënëse dhe do të rezultonte në një sasi të konsiderueshme viktimash,” u tha gazetarëve kreu i shtabit të përbashkët Mark Milley javën e shkuar. “Mund të imagjinoni se si mund të duket në zona të dendura urbane, përgjatë rrugëve, e kështu me radhë. Do të ishte e tmerrshme. Dhe nuk është e nevojshme. Ne mendojmë se një rezultat diplomatik është rruga për të shkuar deri këtu.”
Megjithatë, një zyrtar tjetër amerikan vlerësoi se rruga diplomatike është më e ngushtë se kurrë. “Ne jemi në territorin e Hail Mary,” tha ai.


Të fundit

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje,...

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njëllosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain e tij. Djali i viktimës, Shaqir...

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco Gliozheni” thekson se lindja e...

Transferimi më i shtrenjtë në histori të Premier League, Chelsea zyrtarizon Enzo Fernadez

Chelsea ka konfirmuar zyrtarisht se ka transferuar mesfushorin argjentinas Enzo Fernandez nga Benfica. Për klubin londinez ky është transferimi më i shtrenjtë në histori të...

Agron Duka zbulon ‘formulën’, ja si do i fitojë opozita zgjedhjet e 14 majit

Kreu i PAA-së, Agron Duka ka treguar “formulën” se si opozita të fitojë zgjedhjet e 14 majit. Duka theksoi se opozita duhet bashkuar rreth kandidatit...

Lajme të tjera

Web TV