Shijuan ‘lirinë’ për pak orë, kapen 3 nga 5 të arratisurit nga burgu grek

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Policia greke ka kapur 3 nga 5 të arratisurit mëngjesin e  sotëm nga një burg i Kretës. 4 shqiptarë dhe 1 pakistanez u arratisën nga burgu duke prerë hekurat e dritares së tualetit dhe u larguan men një makinë.

4 shqiptarët dhe një pakistanez që janë arratisur nga burgu në Hania të Greqisë janë identifikuar nga mediat greke. Një prej të arratisurve është Olis Thoma Prifti, 43-vjeç, me origjinë nga Dropulli. Ai është dënuar në vitin 2016 dhe nën akuzat e “pjesëmarrje në grup kriminal”, “grabitje”, “grabitje me pasojë vdekjen”, “vjedhje”, “armëmbajtje pa leje” dhe “përdorim arme. Ai u arrestua në vitin 2016 pasi mori pjesë së bashku me bandën e tij të gjithë shqiptarë në një grabitje, ku e vdekur mbeti një 84-vjeçare.

Mateo Veliko Barjami, 12.07.1993, banues ne Mollas, Kolonje. Profesioni – hidraulik. Denuar ne 09.11.2020 me 20 vjet burg dhe 57.000 euro gjobe per “trafik lendesh narkotike”. Denuar ne 21.09.2018 me 8 vjet burg dhe 1000 euro gjibe per “mbajtje dhe shitje lendesh narkotike”. Denuar ne 27.04.2017 me 4 vjet burg dhe 3000 euro gjobe per “mbajtje dhe blerje lender narkotike”.

Bledar Frrok Frroku, 12.11.1988, nga Shen Kolli, Lezhe. Profesioni – bojaxhi. Denuar ne 30.06.2020 me 12 vjet e 6 muaj burg dhe 30.500 euro gjobe per “trafik lendesh narkotike”. Ne burg prej 12.05.2019.

Ardian Qamil Meta, 04.11.1990, nga Grabjani, Divjake. Profesioni – Bojaxhi. Denuar me 24 vjet burg ne 31.10.2017 per “grabitje”. Ne burg prej 17.05.2016.

Të fundit

Inteligjenca artificiale që zbuloi një antibiotik të ri, në dy orë

Një AI i MIT gjeti mes 7000 ilaçeve të reja potenciale një antibiotik efektiv kundër Acinetobacter Baumannii, një superbakter...

Mbërrin në Tiranë presidentja e Hungarisë, pritet me ceremoni zyrtare nga Begaj

Mbërrin në Tiranë presidentja e Hungarisë, Katalin Novak. Ajo është pritur me ceremoni zyrtare nga presidenti Bajram Begaj. Pas takimit që do të kenë kokë...

Veliaj publikon videon e veçantë me të birin: Gëzuar 1 Qershorin të gjithë fëmijëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u ka uruar 1 qershorin të gjithë fëmijëve. Teksa ka publikuar një video duke luajtur me të...

Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

Për t'u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të rënda ekzotike: elefantëve, dromedarëve dhe...

Lindi më 1 qershor 1926/ Merlin Monro, misteret e vdekjes se seks simbolit amerikan

Nga Leonard Veizi Ishte 36 vjeç dhe si shumë të tjerë dhe vuante nga insomnia, një term mjekësor që tregon pagjumësinë. Për këtë merrte qetësues...

Lajme të tjera

Web TV