Rezervat e mëdha të arit, ‘asi nën mëngë’ i Putin për të përballuar luftën në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si mund të përballojë presidenti rus Vladimir Putin kostot direkte dhe indirekte të një lufte të re në Ukrainë? Shumë lehtë! Pasi ai po përgatitet prej vitesh. Rezervat e bankës qendrore të Rusisë tani janë 640 miliardë dollarë, ky një rekord. Ky grumbull është i barabartë me 17 muaj të të ardhurave ruse nga eksporti dhe vazhdon të rritet, falë rritjes së çmimeve të naftës.

Rusia eksporton rreth 5 milionë fuçi naftë bruto në ditë, plus 2.5 milionë fuçi në ditë produkte të rafinuara të naftës, sipas Cowen & Co., që përbën rreth 10% të tregtisë globale të naftës. Me naftën e papërpunuar Brent që arriti nivelin më të lartë të tetë viteve prej 88.88 dollarë këtë mëngjes, kjo arrin në më shumë se 600 milionë dollarë në ditë në petro-cash. Në vitin 2013 Rusia mori dollarë për 95% të eksporteve të saj në Brazil, Indi, Afrikën e Jugut dhe Kinë. Sot, sipas Shërbimit të Kërkimeve të Kongresit, pas një dekade de-dollarizimi, vetëm 10% e asaj tregtie është në monedhë të gjelbër.

Dhe Putini ka krijuar sisteme të reja të përpunimit të pagesave, si një zëvendësim për Shoqërinë për Telekomunikacionin Financiar Ndërbankar në mbarë botën, ose SWIFT (nga i cili Biden ka kërcënuar se do të ndërpresë marrëdhëniet me Rusinë); në vitin 2015, pas sanksioneve të SHBA-së, Moska lançoi platformën e pagesave Mir (tani edhe e lidhur me Apple Pay).

Putini e ka zëvendësuar gjithnjë e më shumë tregtinë në dollarë me ar. Nga niveli më i ulët rekord prej 2 miliardë dollarësh ari në vitin 1995, Rusia ka grumbulluar një ‘mal’ prej tij – tani me vlerë 130 miliardë dollarë, ose 20% të rezervave totale. Vetëm SHBA, Gjermania dhe Italia mbajnë më shumë ar. Megjithëse Rusia minon shumë ar, platin dhe paladium vetë, një pjesë e grumbullit mund të vijë nga miq si Venezuela, e cila në vitin 2019 thuhet se ngarkoi 20 tonë prej tij në një Boeing 777 rus.

Lexo edhe :  KiE bën thirrje për krijimin e gjykate ndërkombëtare për Putinin dhe Lukashenkon

Sipas profesorit të ekonomistit të Universitetit Johns Hopkins, Steve Hanke, Banka Qendrore e Rusisë ka shfaqur kompetencë të lartë në administrimin e rublës dhe kjo tregon: “Që nga viti 2016 ajo është mbajtur kryesisht e qëndrueshme në 0,013 për dollar, megjithëse ka rënë rreth 8% në muajt e fundit gjatë konfliktit me Ukrainën”.

Sipas të dhënave të Bankës Botërore, Putini ka vënë fonde për të punuar duke investuar në ushtrinë e tij. Shpenzimet u rritën në 90 miliardë dollarë në vit në vitin 2013, përpara pushtimit të Krimesë dhe arritën në 60 miliardë dollarë në vitin 2020. Putini ka të ngjarë të rrisë më shumë këto shpenzime nëse do të donte – sipas të dhënave të BNP Paribas, borxhi publik i Rusisë është 18% e PBB-së, ndërsa borxhi total i jashtëm është më pak se 30% e PBB-së. Ngarkesa e borxhit të Ukrainës është 80% e PBB-së, ndërsa e SHBA-së është më shumë se 100%. /


Të fundit

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

“Jemi me Luanin” në vend të “Jepet me qira”/ “Luiz-mania” ‘infekton’ edhe biznesin!

Luiz Ejlli, banori ‘fenomen’ i Big Brother Vip, është kthyer në një nga personazhet më të ndjekura dhe më të komentuara të momentit. Në një...

Kush është fituesi i BBV? Balina zbulon dy finalistët: Hyri në mënyrë shumë bërtitëse…

Ish-opinionistja e “Big Brother VIP”, Balina Bodinaku, ishte sot e ftuar në emisionin “Wake Up”, ku ka treguar se si e sheh lojën e...

Lajme të tjera

Web TV