Çfarë po ndodh? Pas Holandës, Britania, Letonia e Norvegjia thirrje shtetasve të tyre të largohen sa më parë nga Ukraina

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një numër i madh shtetesh pasditen e sotme kanë bërë thirrje zyrtarisht për  largimin e shtetasve të tyre nga Ukraina. Pas Japonisë e Holandës Mbretëria e Bashkuar ka këshilluar shtetasit britanikë që të largohen nga Ukraina tani ndërsa mjetet tregtare janë në dispozicion.

Po ashtu  edhe Letonia u ka kërkuar shtetasve të saj që të largohen nga Ukraina, duke cituar në një deklaratë të Ministrisë së Punëve të Jashtme atë që e quajti “një kërcënim serioz për sigurinë e paraqitur nga Rusia pranë kufirit ukrainas dhe një kërcënim i besueshëm i përshkallëzimit”.

Norvegjia po ashtu  ka këshilluar të gjithë qytetarët e saj që të largohen nga Ukraina dhe të përdorin udhëtimet në rajonet e afërta të Rusisë dhe Bjellorusisë, duke përmendur situatën e tensionuar të sigurisë dhe ngritjen ushtarake në rajon.

“Për shkak të situatës serioze dhe të paparashikueshme të sigurisë në Ukrainë, Ministria e Jashtme po këshillon kundër çdo udhëtimi në Ukrainë dhe inkurajon qytetarët norvegjezë të largohen nga vendi”, tha ministria në një deklaratë.

 

 

Ai gjithashtu këshilloi kundër çdo udhëtimi ose qëndrimi në Rusi më afër se 250 km (155 milje) nga kufiri ukrainas dhe të gjithë udhëtimet në Bjellorusi me përjashtim të kryeqytetit Minsk, shtoi ai.

Nga ana tjetër SHBA zhvendos skuadrën F-16 nga Gjermania në Rumani.  Ushtria amerikane ka thënë se po ripozicionon një skuadron të avionëve luftarakë F-16 nga Gjermania në Rumani, “për të përforcuar sigurinë rajonale”.

Pa specifikuar se sa F-16 po zhvendoseshin, komanda e Forcave Ajrore të SHBA-së në Evropë tha se avionët do të mbërrinin të premten në bazën ajrore rumune të Fetestit, më pak se 100 km (60 milje) nga Deti i Zi, ku do të bashkohen. Avionë luftarakë italianë që tashmë janë vendosur atje.


Të fundit

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16...

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një shpërthimi pranë një shkolle fillore. Lajmin...

Japonia kërkon të shkaktojë surprizën e radhës ndaj Kroacisë, ja formacionet zyrtare

Japonia dhe Kroacia do të përballen në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Japonezët arritën deri në këtë fazë pasi dolën si kryesues të...

Shifra stratosferike, zbulohet klubi i ri dhe kontrata e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo do të luajë për Al-Nassr nga 1 janari. Prestigjiozja spanjolle “Marca” shkruan se gjithçka është e mbyllur dhe se “ylli” portugez do...

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është duke ndryshuar sistemin e emigracionit....

Lajme të tjera

Web TV