“Rusët deshën t`i vidhnin ADN-në”/ Zbulohet arsyeja pse Macron qëndroi larg Putin në takim

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pamjet e takimit të Emmanuel Macron me Vladimir Putin në Moskë bënë xhiron e botës, dhe kjo jo vetëm për rëndësinë diplomatike të tij. Shumëkush u habit nga tryeza e gjatë në të cilën ishin ulur dy liderët, dhe distance e madhe që ajo krijonte mes tyre.

Dy burime pranë presidentit francez dhanë një shpjegim për Reuters lidhur me uljen e udhëheqësve në skaje të kundërta te tavolinës 4 metra të gjatë, çka u intepretuar si përpjekje e Putinit për ti përcjellë ndërkombëtarëve një mesazh.

Burimet në fjalë thonë se Macron refuzoi kërkesën e Kremlinit që të bënte një test rus për COVID-19 dhe me një arsye të fortë sipas tyre. “Ne e dinim shumë mirë që kjo do të thoshte mos shtrëngim duarsh dhe atë tryezë të gjatë. Por nuk mund të pranonim që ata të ‘vidhnin’ ADN-në e presidentit”, thanë dy zyrtarët për agjensinë e njohur të lajmeve.

Ata shpjeguan se Macronit i ishte dhënë një zgjedhje: ose të pranonte një test PCR të bërë nga autoritetet ruse, ose në të kundërt, të respektonte një distancim të rreptë social. Zëdhënësi i Kremlinit nuk iu përgjigj një mesazhi nga Reuters që i kërkonte koment. Burimet shtuan se Macron bëri një test PCR francez përpara nisjes dhe një test antigjeni të realizuar nga mjeku i tij një herë në Rusi.

Të enjten, tre ditë pasi Macron dhe Putin patën takimin e tyre në distancë, lideri rus priti presidentin kazak Kassym-Jomart Tokayev. Të dy burrat shtrënguan duart dhe u ulën afër njëri-tjetrit, të ndarë vetëm nga një tavolinë e vogël kafeje.


Të fundit

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njëllosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain...

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco Gliozheni” thekson se lindja e...

Transferimi më i shtrenjtë në histori të Premier League, Chelsea zyrtarizon Enzo Fernadez

Chelsea ka konfirmuar zyrtarisht se ka transferuar mesfushorin argjentinas Enzo Fernandez nga Benfica. Për klubin londinez ky është transferimi më i shtrenjtë në histori të...

Agron Duka zbulon ‘formulën’, ja si do i fitojë opozita zgjedhjet e 14 majit

Kreu i PAA-së, Agron Duka ka treguar “formulën” se si opozita të fitojë zgjedhjet e 14 majit. Duka theksoi se opozita duhet bashkuar rreth kandidatit...

Arrestohet shqiptari në Vjenë/ Plagosi me thikë pas shpine një 30-vjeçar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur brenda një apartamenti në Vjenë të Austrisë ku një 30 vjeçar shqiptar ka goditur me thikë pas shpine...

Lajme të tjera

Web TV