Prag lufte në Ukrainë/ Macron sërish bisedë me Putin për rreth 2 orë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti francez Emmanuel Macron pati një bisedë telefonike 1-orë e 40-minutëshe me homologun e tij rus Vladimir Putin sot në një përpjekje për të zbutur tensionet në krizën ruso-ukrainase.

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha sot homologut të tij rus Vladimir Putin se një “dialog i sinqertë nuk është në përputhje me një përshkallëzim (ushtarak)” në kufirin ukrainas, raportoi Elysee, pas një bisede telefonike 1 orë e 40 minuta midis dy liderëve.

Macron dhe Putin “të dy shprehën dëshirën për të vazhduar dialogun përmes “rrugëve për të promovuar zbatimin e marrëveshjeve të Minskut” për Donbasin dhe për “kushtet e sigurisë dhe stabilitetit në Evropë”, shtoi presidenca franceze.

Presidenti francez “përcolli gjithashtu shqetësimet e partnerëve dhe aleatëve të tij evropianë”, thuhet në deklaratë.

Thirrja telefonike, e cila filloi në orën 12:30 me orën franceze, paraprihet nga një komunikim që pritet të ndodhë më vonë gjatë ditës së sotme mes presidentit amerikan Joe Biden dhe Vladimir Putin.

Macron-Putin, u takuan për më shumë se 5 orë të hënën në Kremlin. Emanuel Macron më pas udhëtoi për në Kiev të martën për bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, më pas në Berlin.
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peshkov, nuk dha detaje të mëtejshme mbi thirrjen.


Të fundit

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023/ Ku renditet Shqipëria

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023 do të jetë 105 euro. Kështu tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe me hyrjen në muajin shkurt,...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

“Jemi me Luanin” në vend të “Jepet me qira”/ “Luiz-mania” ‘infekton’ edhe biznesin!

Luiz Ejlli, banori ‘fenomen’ i Big Brother Vip, është kthyer në një nga personazhet më të ndjekura dhe më të komentuara të momentit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV