A mund ta pushtojë Rusia me 100 mijë trupa Ukrainën?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Raporti i fundit i inteligjencës ukrainase thotë se qeveria ukrainase beson se niveli aktual i trupave ruse nuk është i mjaftueshëm për të pushtuar efektivisht.

“Kontigjenti ushtarak rus pranë kufirit ukrainas është i pamjaftueshëm për të kryer një agresion të suksesshëm të armatosur në shkallë të gjerë kundër Ukrainës”, thotë një raport i inteligjencës ukrainase, të cilin e ka siguruar CNN.

Numri i përgjithshëm i forcave ruse pranë kufirit me Ukrainën është rritur në mbi 148,000, duke përfshirë më shumë se 126,000 trupa tokësore, sipas raportit. Kjo është në përputhje me raportet e fundit të SHBA-së për fuqinë e forcave ruse që e kërcënojnë Ukrainën.
Sipas vlerësimit të ri të inteligjencës ukrainase, të ndarë ekskluzivisht me CNN, aktualisht janë 87 grupe taktike të batalionit të Rusisë në gatishmëri të vazhdueshme rreth Ukrainës, 53 më shumë sesa zakonisht, të vendosura në zonë.

Raporti i inteligjencës ukrainase detajoi gjithashtu atë që e quajti një “pushtim rrëshqitës rus i Bjellorusisë”, duke sugjeruar se Rusia vazhdon t’i forcojë forcat e saj ajrore dhe raketore në vendin i cili kufizohet me Rusinë dhe Ukrainën. Raporti tha se Bjellorusia tani është “një teatër i plotë operacionesh”, që Rusia mund ta “përdorë për ta zgjeruar agresionin e saj në Evropën Lindore”.

Të fundit

Një rrugë në Tiranë merr emrin e Dritan Mezinit, Veliaj: Do vazhdojë të na frymëzojë

Një rrugë në Tiranë, në hyrjen veriore të Liqenit Artificial, do të mbajë emrin e sipërmarrësit Dritan Mezini, i...

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur Eloise Samantha Grainge. Ajo zbuloi...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Lajme të tjera

Web TV