Lojërat Olimpike janë mbajtur edhe në Hënë, por pa sukses (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse mendoni se astronautët janë njerëz seriozë, mendojeni përsëri: ishin Alan Shepard, Ed Mitchell, Charlie Duke dhe John Young, të cilët improvizuan atletët olimpikë në Hënë në 1971 dhe 1972.

Në rastin e parë, Mitchell dhe Shepard, pasi zbarkuan nga Apollo 14, sfiduan njëri-tjetrin në një goditje golfi dhe një gjuajtje shtize. “Fitova në hedhjen e shtizës me 10 centimetra, kam imazhe që e dëshmojnë këtë”, thotë Mitchell. “Shepard dhe unë ishim pjesëmarrësit e vetëm në Olimpiadën e parë hënore, të mbajtur pesë minuta para se të ktheheshim në Tokë.”

Më i famshëm ishte goli i Alan Shepard (i dokumentuar në videon më poshtë), i cili pas një tentative të parë të pasuksesshme, pretendoi se e kishte hedhur topin larg “milje e milje”. 50 vjet më vonë, fotografi Andy Saunders përmirësoi në mënyrë dixhitale imazhet origjinale të sekuencave të videove Apollo 14 dhe ishte në gjendje të llogariste distancën e përshkuar nga dy topat e golfit që hodhi Shepard. “Mund të themi me saktësi të mjaftueshme se topi i parë udhëtoi 22 metra, ndërsa i dyti u ndal pas 36 metrave”, tha Saunders.

Olimpiada e dytë hënore ishte më pak e qetë dhe gati u shndërrua në tragjedi. Ishte viti 1972, viti i Olimpiadës në Mynih: Charlie Duke, i zbritur nga Apollo 16, vendosi të provonte sporte të ndryshme olimpike së bashku me komandantin John Young, duke përfshirë edhe një herë hedhjen e shtizës dhe kërcimin së larti. Të dy menduan se, duke pasur parasysh gravitetin më të ulët hënor, ata mund të thyenin rekordet e planetit tonë.

Megjithatë Duka nuk ishte përballur me peshën e çantës së shpinës: “Kërceva rreth 1.2 metra,” shpjegoi ai vite më vonë. “Por kur u drejtova, pesha e çantës së shpinës më tërhoqi prapa, duke më rrëzuar në shpinë”. “Mendova se vrava veten”, thotë astronauti. Për fat të mirë, çanta e shpinës i rezistoi goditjes.

Lexo edhe :  Horoskopi 16 Prill 2024, njihuni me surprizat e yjeve për ditën e sotme

Të fundit

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Lajme të tjera

Web TV