Kur shfaqet për herë të parë emri i Zotit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fjala Zot (në italisht) është aq e vjetër sa përkthimi i parë i Biblës nga latinishtja në gjuhën popullore. Versioni latin adopton termin Deus – i përdorur para krishterimit – për të treguar hyjnitë në mënyrë të përgjithshme. Në Bibël, megjithatë, emra të ndryshëm përdoren për të shprehur konceptin e Zotit: Jahvé , El , Elohim .

Sipas studiuesve, redaktimi i Biblës ndikohet nga tensioni mes redaktorëve “jahvist” dhe “elohist”: El është në fakt një term që tregonte hyjninë edhe para se fiset e Lindjes së Mesme të konvertoheshin, ndërsa Elohim tregonte shpirtrat në animizmin parabiblik. Nga ana tjetër, Jahvé, që do të thotë “Unë jam ai që jam”, përfaqëson një konceptim monoteist më solid. Nuk është rastësi që me këtë emër Zoti i prezantohet Moisiut.

Prandaj, mund të thuhet se Jahveh , megjithëse jo ndoshta emri më i vjetër me të cilin judenjtë mendonin për Perëndinë e tyre, është ai që i pari vendos themelet e konceptit tonë aktual për Zotin.

Të fundit

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Lajme të tjera

Web TV