test

Ndryshojnë rregullat për fitimin e çmimit të “Topit të Artë”, zvogëlohet numri i gazetarëve që votojnë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Topi i Artë”, çmimi më prestigjioz në botë për një futbollist, pëson ndryshime. “France Football”, e cila e ka organizuar çmimin që në edicionin e parë më 1956 ka zyrtarizuar katër rregullat e reja, të cilat hyjnë në fuqi këtë vit.

Çmimi do të pasojë sezonin futbollistik. Në hartimin e listës së kandidatëve për trofeun do të kontribuojnë edhe disa emra “të jashtëm”, do të zvogëlohet në 100 numri i zgjedhësve dhe së fundi do të saktësohen më mirë kriteret që duhen marrë parasysh për zgjedhjen e fituesit.

Katër risitë e “Topit të Artë” nuk do të jepet më në fund të vitit kalendarik (mes nëntorit dhe dhjetorit), por në fund të sezonit futbollistik, duke filluar nga 2021-2022. Kupa e Botës në Katar (21 nëntor-18 dhjetor 2022) do të jetë pra pjesë e edicionit 2023 të “Topit të Artë”.

Përpilimi i listës së kandidatëve (30 për meshkuj, 20 për femra dhe 20 për trofetë “Jashin” dhe “Kopa”) nuk do të bëhen vetëm nga gazetarët e “France Football” dhe “L’Equipe”. Atyre do t’iu shtohen edhe disa emra të shkëlqyer.

 

 

Për vitin 2022 do të jetë Didier Drogba, ambasadori i “Topit të Artë”, gazetari sportiv vietnamez Truong Anh Ngoc, gazetari nga Zelanda e Re, Gordon Watson. Ndër femrat, juristja çeke Karolina Hlavackova, e vetmja që ka treguar podiumin e duhur 2021, do të japë njëzet nominimet e saj.

Për të shmangur votat “ngjyrëshe” dhe për t’i dhënë çmimit më shumë besueshmëri, ndërkohë që dëshiron të ruajë një kriter demokratik, “France Football” ka vendosur ta ulë numrin e gazetarëve që votojnë për triumfin final në 100, që do të përfaqësojnë 100 kombet e para të renditjes së FIFA-s (50 për femra).

Lexo edhe :  “Vuajta shumë tek Juventusi”, Maurizio Sarri: Isha tifoz i Napolit

Së fundi, tre kriteret e reja që do të merren parasysh për zgjedhjen e futbollistit më të mirë të vitit do të jenë performanca dhe personaliteti individual i kandidatit, performanca dhe fitoret kolektive të ekipit të tij, datëlindja e lojtarit dhe “fair play” i tij.

Të fundit

Gëzim Baruti ngjall babanë e esseistikës Mishel dë Montenj me një shqipe të kulluar

Nga Shpendi Topollaj Emrin e Mishel dë Montenjit e kam dëgjuar së pari falë një rastësie fatkeqe. Ishte koha e...

Komprometimi kulturor

Ese nga: Bujar Meholli Modalitetet kitsch që ofron shoqëria bashkëkohore, thellësisht komercialiste, lënë peng kulturën, intelektin, dhe e zgjasin amullinë. Javë më parë ishte...

Vula e PD-së, ribashkim i së djathtës apo parti të reja?

Saga e vulës dhe e logos së Partisë Demokratike të Shqipërisë u përmbyll me vendimin e Gjykatës së Apelit. Ajo vendosi më 11 qershor...

Non- grata/ Berisha merr vulën, SHBA i “vë vulën”

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka ritheksuar qëndrimin e saj lidhur me Sali Berishën, duke konfirmuar se statusi i tij si non-grata...

Lajme të tjera

Web TV