Ndryshojnë rregullat për fitimin e çmimit të “Topit të Artë”, zvogëlohet numri i gazetarëve që votojnë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Topi i Artë”, çmimi më prestigjioz në botë për një futbollist, pëson ndryshime. “France Football”, e cila e ka organizuar çmimin që në edicionin e parë më 1956 ka zyrtarizuar katër rregullat e reja, të cilat hyjnë në fuqi këtë vit.

Çmimi do të pasojë sezonin futbollistik. Në hartimin e listës së kandidatëve për trofeun do të kontribuojnë edhe disa emra “të jashtëm”, do të zvogëlohet në 100 numri i zgjedhësve dhe së fundi do të saktësohen më mirë kriteret që duhen marrë parasysh për zgjedhjen e fituesit.

Katër risitë e “Topit të Artë” nuk do të jepet më në fund të vitit kalendarik (mes nëntorit dhe dhjetorit), por në fund të sezonit futbollistik, duke filluar nga 2021-2022. Kupa e Botës në Katar (21 nëntor-18 dhjetor 2022) do të jetë pra pjesë e edicionit 2023 të “Topit të Artë”.

Përpilimi i listës së kandidatëve (30 për meshkuj, 20 për femra dhe 20 për trofetë “Jashin” dhe “Kopa”) nuk do të bëhen vetëm nga gazetarët e “France Football” dhe “L’Equipe”. Atyre do t’iu shtohen edhe disa emra të shkëlqyer.

 

 

Për vitin 2022 do të jetë Didier Drogba, ambasadori i “Topit të Artë”, gazetari sportiv vietnamez Truong Anh Ngoc, gazetari nga Zelanda e Re, Gordon Watson. Ndër femrat, juristja çeke Karolina Hlavackova, e vetmja që ka treguar podiumin e duhur 2021, do të japë njëzet nominimet e saj.

Për të shmangur votat “ngjyrëshe” dhe për t’i dhënë çmimit më shumë besueshmëri, ndërkohë që dëshiron të ruajë një kriter demokratik, “France Football” ka vendosur ta ulë numrin e gazetarëve që votojnë për triumfin final në 100, që do të përfaqësojnë 100 kombet e para të renditjes së FIFA-s (50 për femra).

Lexo edhe :  Ten Hag i “gjymtuar” para finales së FA Cup, Martial i dëmtuar humbet sfidën ndaj Cityt

Së fundi, tre kriteret e reja që do të merren parasysh për zgjedhjen e futbollistit më të mirë të vitit do të jenë performanca dhe personaliteti individual i kandidatit, performanca dhe fitoret kolektive të ekipit të tij, datëlindja e lojtarit dhe “fair play” i tij.

Të fundit

“Agresioni erdhi nga serbët”/ Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së...

“Vetëm qahej e ankohej …”/ Aktrimi i Vuçiç në prani të Macron dhe Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zbuluar detaje nga takimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, i cili u zhvillua në praninë e kancelarti gjerman...

Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Beatriks Ramosaj kërkon ndihmën e fansave/ Kush e gjen shpërblehet 2 mijë euro

Beatrix Ramosaj e ka nisur ditën e sotme me një kërkesë për ndjekësit e saj të shumtë. Ajo ka publikuar foton e një qenushi duke...

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion/ Zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me një punonjëse të kësaj ministrie janë arrestuar ditën e sotme me urdhër të SPAK...

Lajme të tjera

Web TV