U rrëmbye me armë në kokë, kryebashkiaku ukrainas mund të përballet me më të keqen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e premte kryebashkiaku i Melitopolit u rrëmbye nga disa persona të armatosur, që rezultojnë se janë separatistët prorusë.

CNN bën me dije se Ivan Fedorov mund të akuzohet për terrorizëm nga ana e prokurorisë seperatiste pro ruse në Luhansk.

Arrestimi i Fedorov nga njerëzit e armatosur është rasti i parë i njohur i një zyrtari politik ukrainas të arrestuar dhe hetuar nga forcat ruse ose të mbështetura nga Rusia që nga fillimi i pushtimit.

Sipas një mesazhi në faqen e internetit të prokurorit të Luhansk, Fedorov akuzohet për ndihmë dhe financim të aktiviteteve terroriste dhe pjesë e një komuniteti kriminal.

Zyra e prokurorit të Luhansk pretendoi se Fedorov ishte një anëtar i “Sektori i Djathtë”. CNN ka raportuar më parë se grupi është një grup paraushtarak dhe politik nacionalist ukrainas që vepron në Ukrainë. Ajo ka një qëndrim anti-ruse, por vëzhguesit e pavarur thonë se nuk është kërcënimi fashist që pretendon presidenti rus Vladimir Putin.

Zyra e prokurorit pretendon se “Sektori i Djathtë” ka kryer akte terroriste kundër civilëve në rajonin e Donbasit pa dhënë asnjë detaj.

Mediat lokale, duke cituar biseda me Këshillin e Qytetit të Melitopolit, konfirmuan se njeriu që po largohej në video ishte Fedorov.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV