“Na keni përdorur”/ Ushtarët rus Putinit: Shoku President, ju po gënjeni!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

5 ushtarë rus kanë ngritur akuza ndaj Vladimir Putinit dhe Rusisë duke thënë se janë përdorur “si mish për top”, në pushtimi ne Ukrainës.

Në një konferencë për shtyp të transmetuar në TV ukrainas, pesë ushtarë me fytyrë fëminore, thanë se mbrojtësit ukrainas e thyen kolonën e tyre “në hi” pasi mbetën vetëm pa ushqim dhe pa karburant për pesë ditë. Ata deklaruan se Putini i ka mashtruar për t’I dërguar në një luftë të pafitueshme.

“Ne duam të ndalojmë, duam t’i themi të vërtetën gjithë botës. Fëmijët po vdesin për asgjë,” Putini është gënjeshtar. Unë dua të shkoj në shtëpi, nuk dua të jem këtu, më vjen turp! Më falni.”- deklaroi njëri prej tyre.

“Ne jemi mish për topat, po vritemi nga avionët dhe artileria duke bombarduar qytete paqësore,” tha një ushtar tjetër.

“Shoku president i Rusisë, ju po gënjeni – me dëshirën tuaj ju kryeni krime të tilla këtu. Putin… e ke gabim, je fajtor. Unë kërkoj t’i jepet fund gjithë kësaj. Ju lutemi jepni urdhër të gjithë ushtarakëve të kthehen në shtëpi. Mendova se qeveria ishte e arsyeshme, por na hodhën si mish për top. Ky është faji i komandës kryesore.”- theksuan ata.

5 ushtarët rusë u kapën nga trupat ukrainase pasi avionët e tyre luftarakë u rrëzuan javën e kaluar.

Ata u lejuan më pas të flisnin me gazetarët në Agjencinë e Lajmeve të Ukrainës “Interfax”, dhe të kërkonin falje për veprimet e vendit të tyre.

Një nga ushtarët, Galkin Sergey Alekseevich, tha: “Unë kërkoj falje për veten time, për skuadrën time në çdo shtëpi në çdo rrugë për çdo qytetar të Ukrainës, për të moshuarit, për gratë, për fëmijët për pushtimin tonë në këto toka. Kërkoj ndjesë të rëndë për pushtimin tonë të pabesë. Për gjeneralin e njësive tona ushtarake do të doja t’i them një gjë – se ata kanë vepruar si frikacakë, se kanë vepruar tradhtisht ndaj nesh.”


Të fundit

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Çmendi serbët në stadium/ Rrëfimi prekës i Xhakës: Babai vuajti 3 vjet e gjysmë në burgje

Granit Xhaka sot u shndërrua sërish në hero të shqiptarëve të Kosovës pasi bashkë me kombëtaren e Zvicrës ia doli ta mposhte dhe eliminonte...

Dhunë më 6 dhjetor? Drejtori i policisë: Nuk ka asnjë informacion për ngjarje të tilla

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Muhamet Rrumbullaku, ka siguruar se policia do të garantojë mbarëvajtjen e çdo proteste që do të bëhet më 6...

Lajme të tjera

Web TV