Olaf Scholz ngre alarmin: Ekonomia gjermane e kërcënuar nga lufta në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Lufta në Ukrainë e shoqëruar me sanksione të ashpra kundër Rusisë përbën një kërcënim për ekonominë gjermane”, kështu është shprehur kancelari gjerman Olaf Scholz.

Kancelari gjerman Scholz ka zhvilluar një konferencë të përbashkët me mbretin jordanez Abdullah II, ku edhe është shprehur se duhet krijuar të gjitha mundësitë që ekonomia të mos dobësohet në këto kohë krize.

“Ne duhet të kuptojmë shumë mirë se kjo luftë në Ukrainë sjell sfida për ne në lidhje me pasojat ekonomike të sanksioneve. Disa po shprehin shqetësim për sigurinë ushqimore”, ka thënë ai.


Të fundit

Përfundon Kupa e Botës për portierin Andre Onana, lojtari zgjedh të largohet nga skuadra

Andre Onana do të largohet nga Katari. Portieri i Kamerunit u përjashtua nga ndeshja me Serbinë për arsye disiplinore. Mosmarrëveshjet...

Komentatori kosovar refuzon t’u përmendë emrat lojtarëve serb, ja arsyeja

Dita e djeshme ishte një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një...

Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Meta e konfirmon: Do marrim pjesë!

Kreu i Partisë së Lirisë ka pranuar publikisht se do t’i bashkohet protestës së Sali Berishës më 6 dhjetor. "Siguria në Shqipëri është nën kërcënimin...

Juventus zgjedh presidentin e ri, ja kush i merr “frenat” e klubit bardhezi

Edhe pse vëmendja kryesore është te Botërori i Katarit, lajmi i dorëheqjes së Andrea Agnellit dhe bordit drejtues të Juventusit bëri xhiron e botës...

Sizmiologu i famshëm grek flet mbi tërmetet e fundit: Çfarë e pret rajonin

Sizmiologu kontravers grek Akis Tselentis ka bërë disa paralajmërime në lidhje me tërmetet e fundit në zonën e Evias në Greqi, të cilat sipas...

Lajme të tjera

Web TV