“Rrugorja” në aksion, arrestohen 20 drejtues automjetesh dhe pezullohen 117 leje drejtimi, policia jep detajet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjatë javës që lamë pas, nga shërbimet e Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë janë arrestuar dhe proceduar për vepra penale në fushën e qarkullimit rrugor, 20 persona, konkretisht për drejtim mjeti në gjendje të dehur ose pa leje drejtimi, për largim nga vendi i aksidentit apo për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt, me pasoja për jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.

Ndërkohë janë pezulluar 117 leje drejtimi, të ndara sipas shkeljeve: 29 për “Drejtimi i mjetit nën ndikimin e alkoolit”, 75 për “Kufizimet e shpejtësisë” dhe 13 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Njoftimi: Policia Rrugore e Tiranës e angazhuar për të parandaluar ngjarjet rrugore që vijnë si pasojë e garave të shpejtësisë, manovrimeve të rrezikshme dhe parakalimeve të gabuara, drejtimit të automjeteve pa leje drejtimi, drejtimit të automjeteve nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur.

Kontrollet janë përqëndruar edhe në drejtim të evidentimit dhe ndëshkimit të atyre drejtuesve të mjeteve që nuk vendosin rripin e sigurimit por dhe pasagjerët, për drejtuesit e mjeteve që përdorin aparatin celular, për sekuestrimin e targave të skaduara apo që i përkasin një mjeti tjetër, si dhe për goditjen e mitëdhënies, me qëllim shmangien e masës administrative për shkeljet e kryera.

 

 

Në këtë kuadër, gjatë javës që lamë pas, nga shërbimet e Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë janë arrestuar dhe proceduar për vepra penale në fushën e qarkullimit rrugor, 20 persona, konkretisht për drejtim mjeti në gjendje të dehur ose pa leje drejtimi, për largim nga vendi i aksidentit apo për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt, me pasoja për jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.

Lexo edhe :  Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Gjatë kontrolleve parandaluese, janë goditur 2 raste të “Korrupsionit aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. Janë kapur në flagrancë nga shërbimet e Policisë Rrugore, duke përdorur telefonin gjatë drejtimit të mjetit, 2 drejtues mjetesh të cilët për t’i shpëtuar masës administrative, kanë tentuar të korruptojë punonjësit e Policisë, duke u ofruar para.

Gjatë javës janë pezulluar 117 leje drejtimi, të ndara sipas shkeljeve: 29 për “Drejtimi i mjetit nën ndikimin e alkoolit”, 75 për “Kufizimet e shpejtësisë” dhe 13 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Janë tërhequr 29 palë targa të modifikuara, që nuk i përkisnin mjetit ose ishin të çrregjistruara në vendet e origjinës. Janë bllokuar 11 mjete, për mungesë dokumentacioni.

Janë vendosur 5668 masa administrative, me një mesatare 809 masa të vendosura në ditë, konkretisht:

– 94 masa për drejtim mjeti nën ndikimin e pijeve alkoolike; 63 për xhama të zinj; 32 masa për parakalime të gabuara; 825 masa për përdorim të aparatit të celularit gjatë drejtimit të mjetit; 384 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit (nga këto 123 për drejtuesit, pasi pasagjerët në mjet nuk kishin vendosur rripin e sigurimit); 785 masa për shpejtësi tej normave të lejura, 67 për gara shpejtësie e manovra të rrezikshme në rrugë, 39 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse; 3102 masa për qëndrim/pushim të gabuar të mjetit; 53 masa administrative për mungesë siguracioni; 1224 masa për shkelje të ndryshme.

Policia Rrugore e Tiranës falënderon përdoruesit e rrugës që kanë zbatuar rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton qytetarët që të denoncojnë në 112 e Komisariatin Dixhital, çdo paligjshmëri.


Të fundit

Del në ankand Mercedesi klasik i Maradonës, ja sa pritet të jetë çmimi

Në kohën që po zhvillohet Botërori i futbollit, është e natyrshme që të kujtohet, sipas rastit, edhe Maradona, i...

Berisha: Samiti i 6 dhjetorit i bekuar nga mikpritja e popullit opozitar

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha teksa ka pohuar se samiti i BE në Tiranë më 6 dhjetor do të mirpritet nga populli opozitar,...

Vuçiç nuk merr pjesë? Rama për samitin e BE: Do vijë, nuk ka rrugë tjetër!

Teksa po mban një bashkëbisedim me gazetarë para samitit të BE me Ballkanin e Hapur, kryeministri Edi Rama është pyetur edhe për refuzimin e...

“Ka ndonjë lek nga BE, apo vetëm foto”, Rama i përgjigjet qytetarit

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur qytetarëve lidhur me samitin në Tiranë mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Një qytetar e ka pyetur Ramën nëse BE...

Presidenti Begaj uron Forcat e Armatosura në 110-vjetorin e tyre: Përjetë mirënjohës

Presidenti Bajram Begaj me anë të një postimi në Facebook ka shprehur urimin e tij për 11-vjeotrin e Forcave të Armatosura të vendit. Begaj shkroi...

Lajme të tjera

Web TV