“Zhduket” gjatë stërvitjes avioni ushtarak amerikan me 4 persona në bord në Norvegji

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një avion ushtarak amerikan që duket se është rrëzuar në Norvegjinë veriore të premten me katër persona në bord gjatë stërvitjeve të NATO-s ka pësuar “dëmtime të mëdha”, sipas autoriteteve në vend.

Avioni MV-22B Osprey, i caktuar për njësinë ushtarake të Forcave të Ekspeditës Detare II (MEF), ishte në një mision stërvitor në kontenë Nordland, Norvegjia veriore, të premten, thanë Forcat e Armatosura Norvegjeze.

Të shtunën, Bent Arne Eilertsen, shefi i shtabit të policisë në Nordland, i tha transmetuesit publik NRK: “Helikopteri i shpëtimit ka bërë vëzhgime dhe ka parë dëme të mëdha në aeroplan.
“Në orën 2:15 të mëngjesit me kohën lokale të së shtunës (21:15 të premten ET) ekuipazhet tokësore i afrohen zonës ku ndodhet avioni.
“Ajo që na është thënë është se është një avion me amerikanë në bord”.

Ai tha se operacioni i shpëtimit po kryhet në errësirë ​​dhe mot të keq, që do të thotë se policia dhe ekuipazhet e shpëtimit duhet të “hyjnë në zonë në tokë” dhe të përdorin makina dëbore për të arritur në vendngjarje.

Sipas policisë, që nga ora 2 e mëngjesit të së shtunës (9 pasdite e premte ET), policia norvegjeze nuk ka pasur asnjë kontakt me avionin.

Autoriteti i Hetimit të Sigurisë së Norvegjisë dhe Shërbimi Kombëtar i Hetimit Kriminal do të mbërrijnë në Bodø, në veri të Rrethit Arktik, të shtunën për të filluar hetimin e tyre në aeroportin e qytetit. Sipas NRK, për shkak të motit të keq, ata me shumë gjasa do të shkojnë në vendin e rrëzimit të dielën.

Trupat e Marinës së SHBA falenderuan autoritetet norvegjeze për operacionin e shpëtimit, duke thënë në një deklaratë: “Ne jemi mirënjohës për përpjekjet e tyre dhe do t’i ndihmojmë ata në këtë kërkim dhe shpëtim në të gjitha mënyrat e mundshme”.


Të fundit

SHBA/ Udhëheqësi i sektit fetar u martua me mbi 20 gra, në listë edhe e bija

Një udhëheqës kulti në SHBA është martuar me më shumë se 20 gra, shumica prej tyre nën moshën 15...

Protesta/ Meta: Nesër të gjithë bashkë në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përshëndetur procesin e primareve të Berishës, ndërsa u bën thirrje qytetarëve të mblidhen në protestë. Meta...

5 dhjetor 1791/ Vdiq Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitori virtuoz i muzikës klasike

Është një prej kompozitorëve më të mprehtë të tingujve më të përhapur në të gjitha kohërat. Ishte një fëmijë i jashtëzakonshëm. Rridhte nga një...

Sheiku përshëndeti me dorë influencuesen braziliane, reagimi i gruas së tij bëhet viral

Të hënën e kaluar Brazili dhe Zvicra u përballën në Kupën e Botës në Katar. Në tribunë ishte biznesmenia dhe influencuesja braziliane Desireé Soares. Ajo...

Breshëria e sulmeve Ruse bën që Ukraina të ndezë sirenën e alarmit

Ukraina ka bërë më dije se Rusia kishte lëshuar një breshëri të re raketash, ndërsa alarmet ajrore u dëgjuan në shumë pjesë të vendit...

Lajme të tjera

Web TV