Rama: Nëse shteti vendos çmimet, për 1 muaj shkatërrohet gjithçka

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka vijuar inspektimet në terren, ndërsa këtë herë ka parë nga afër çmimet në një furrë buke në Tiranë.

Teksa shoqërohej nga ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, Rama tha se në këto momente, kur çmimi i naftës në bursë sërish është rritur, shtoi se qeveria nuk do të vendosë taksa për biznesin e vogël. Ai kërkoi që bizneset të jenë solidare.

“Kjo është fazë vështirësie për të gjithë. Pavarësisht se tendenca e gabuar është se i hidhet faji prodhuesve, tregtarëve. Jemi me atë frymën negative, antikpaitaliste në këto momente. Nga ana tjetër duhen mirëkuptuar dhe njerëzit, që kanë gjithë këtë stres. Ajo që duhet të bëjmë është që mos të lejojmë abuzimet. Çmimet duhet të jenë të tilla që dhe ju mos të futeni në vështirësi, por të nxirrni një minimum fitimi. Por jo për të shfrytëzuar rastin siç është në kohën normale. Ndaj kemi bërë këto borde për ushtrimet dhe karburantet. Ja prapë është rritur karburanti në bursë. Duhet të jemi solidarë dhe mos të përfitojmë në kurriz të njerëzve, që këto i kanë bazë. Ju jeni biznes i vogël, s’keni taksa. Ne nuk duam të rrisim ngarkesë. Na dalin dhe na thonë ‘hiqni taksën e naftës’. Por ju te energjia paguani njësoj. Nëse biem faturën reale, i bie që ajo goca të largohej nga puna (për punonjësen e furrës). Është minimumi një rrogë. Dhe i bie që për 95 mijë biznese të vogla, minimumi një njeri prej tyre të ikë nga puna. Dhe këtë se bëjmë. Ndajmë kemi marrë përsipër që mos t’ju rrisim taksat. Njerëzit duhet të marrin as më shumë e as më pak. Ju jeni model.”, tha Rama.


Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV