Zelensky fjalim në samitin e NATO: Na jepni 1% të 20 mijë tankeve tuaja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbajtur një fjalim në Samitin e NATO-s, ku ka pasur vetëm një kërkesë.

“Ju keni të paktën 20,000 tanke. Ukraina ka kërkuar një për qind të të gjithë tankeve tuaja. Jepini ose na i shisni, por ne nuk kemi një përgjigje të qartë”, tha Zelensky.

Në një kohë kur NATO po mban samitin, Zelensky tha se s’ka marrë një përgjigje konkrete nga ata.

“Edhe një herë, më 24 shkurt ju drejtova me një kërkesë logjike për të mbyllur qiellin tonë në çfarëdo mënyre që do të mbronte qytetarët tanë nga bombat dhe raketat ruse. Ne nuk kemi dëgjuar një përgjigje të qartë. Ju i shihni pasojat sot: sa njerëz u vranë, sa qytete u shkatërruan”, tha Zelensky.

Ai tha se pavarësisht se nuk janë ne BE, Ukraina mban vlerat Europiane.

“Ekziston një ndjenjë se jemi në një zonë gri mes Rusisë dhe Perëndimit, por ne mbrojmë vlerat që na bashkojnë me ju dhe ne po e bëjmë tash e një muaj. Është muaj i rezistencës heroike, një muaj i vuajtjeve mizore, një muaj i shkatërrimit të një vendi paqësor”, tha Zelensky.

Të fundit

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Lajme të tjera

Web TV