Vrasja e ushtarëve rusë të kapur rob, ministri ukrainas: Ju s’e kuptoni sesi është që një person që njihni të jetë përdhunuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba është pyetur nga gazetarët në lidhje me video që po qarkullon në media, ku ushtarët ukrainas vrasin ushtarët rusë të akpur rob.

Ai tha se çdo krim i supozuar i luftës nga forcat e tij kundër rusëve do të hetohet, por shtoi se konteksti i mizorive në Bucha duhet të merret parasysh.

“Ju nuk e kuptoni se si ndihet një person kur sheh foto nga Bucha, duke folur me njerëzit që u arratisën, duke ditur se [një] person që njihni është përdhunuar për ditë me radhë,” thotë Dmytro Kuleba.

“Ju nuk e kuptoni se si ndihet që ushtarët rus përdhunojnë fëmijë. Ky nuk është një justifikim për ata që shkelin rregullat e luftës në të dyja anët e vijës së frontit, por ka disa gjëra që thjesht nuk mund t’i kuptoni, më vjen keq” tha ai.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës thotë se ushtria ukrainase respekton ligjet e luftës, por shtoi se “mund të ketë incidente të izoluara të shkeljes” që do të hetohen.


Të fundit

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin e Ervis Martinajt, i cili...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Çmendi serbët në stadium/ Rrëfimi prekës i Xhakës: Babai vuajti 3 vjet e gjysmë në burgje

Granit Xhaka sot u shndërrua sërish në hero të shqiptarëve të Kosovës pasi bashkë me kombëtaren e Zvicrës ia doli ta mposhte dhe eliminonte...

Lajme të tjera

Web TV