I vaksinuar me 8 doza/ Humb jetën politikani që parashikoi pushtimin rus

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vladimir Putin ka marrë pjese në funeralin e një politikani të ekstremit të djathtë në një katedrale në Moskë sot, duke rritur frikën për një sulm të mundshëm.

Udhëheqësi rus shoqërohej nga një burrë me kostum që mbante çantën e cila mund të sulmojë nga distanca, gjatë ceremonisë së hapur të arkivolit për ultranacionalistin Vladimir Zhirinovsky.

Tw pranishmit u larguan gjithashtu kur presidenti bëri nderimet e tij për Zhirinovsky, duke treguar frikën e tij për një atentat në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar.

Df

 

 

“Për Vladimir Putinin, salla ku njerëzit i dhanë lamtumirën Zhirinovskyt u zbraz plotësisht nga njerëzit  madje edhe nga të afërmit në karrige”, raportoi kanali Telegram VCHK-OGPU.

Në të njëjtën kohë, trupat e tij kryen sulmin e tyre të fundit të egër në Ukrainë, duke vrarë 30 civilë dhe duke plagosur 100 në një sulm me raketa në një stacion hekurudhor.

Greva ishte në stacionin e ngarkuar të Kramatorsk, me foto grafike të premten që tregonin trupa të shpërndarë nëpër dysheme jashtë, të shtrirë mes bagazheve të braktisura dhe karrocave të fëmijëve.

Zhirinovsky, 75-vjeçar vdiq vetëm disa javë pasi shpalli datën e pushtimit, pavarësisht se mburrej se kishte marrë tetë doza te vaksinës  që nga gushti 2020.

Ai u pranua në spital ‘i sëmurë rëndë’ me virusin më 2 shkurt, gjashtë javë pasi ai parashikoi pothuajse saktësisht datën kur Putin do të pushtonte përfundimisht Ukrainën.

Më 22 dhjetor 2021, ai u tha deputetëve në një fjalim se pushtimi do të fillonte më 22 shkurt, megjithëse në fakt filloi në mbrëmjen e 23 shkurtit dhe paralajmëroi një ‘drejtim të ri në politikën e jashtme ruse’.

Të fundit

GJKKO dënon me 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës, Luiza Mandi

Gjykata e Posaçme, ka dënuar më 1 vit burg ish-kryebashkiaken e Libohovës Luiza Mandi, për vepren penale të shpërdorimit...

Shkodër, dhunohet punonjësi i Bashkisë, Ermal Dizdari

Punonjësi i bashkisë së Shkodrës Ermal Dizdari është dhunuar gjatë një konflikti. Ngjarja është shënuar rreth ors 09:00 në lagjen “Salo Halili’. Shkodër/Informacion paraprak Rreth orës...

“Musine Kokalari” po rilind”, Rama: 100 objekte arsimore përfundojnë këtë vit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në Facebook pamje nga rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari”, në Tiranë. Gjithashtu Rama shprehet se gati 100 objekte arsimore...

Si ta përballoni të nxehtin e verës pa kondicioner

Vera ka nisur zyrtarisht dhe siç duken parashikimet e motit, temperaturat edhe këtë vit do të jenë përvëluese për miliona njerëz në të gjithë...

19-vjeçarja kallëzon në polici se kërcënohet në rrjete sociale nga persona të panjohur

Një 19-vjeçare nga Bulqiza ka kallëzuar në polici se është kërcënuar në rrjete sociale nga persona të panjohur. Uniformat blu po vijojnë hetimet për identifikimin...

Lajme të tjera

Web TV