Nisin zgjedhjet në Francë, Le Pen sfidon Macron për presidencën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qendrat e votimit janë hapur sot në të gjithë Francën për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Emmanuel Macron dhe Marine Le Pen janë kryesues mes 12 kandidatëve për të fituar deri në raundin e dytë, por sondazhet kanë sugjeruar se gara do të jetë e ngushtë.

Javët e fundit, Jean-Luc Mélenchon i së majtës radikale ka mbyllur hendekun me dy kandidatët kryesorë dhe anketuesit thonë se niveli i abstenimit ka të ngjarë të luajë një rol të madh në rezultatin përfundimtar. Disa analistë kanë sugjeruar se deri në një e treta e votuesve mund të shmangin votat , shifra më e lartë në 20 vjet.
Ndër të parët që doli për të votuar ishte ish-presidenti konservator Nicolas Sarkozy, i ndjekur nga kandidatja e Partisë Socialiste Anne Hidalgo.

Rreth 48.7 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë në garën presidenciale. Fituesi do të udhëheqë ekonominë e dytë më të madhe të Bashkimit Evropian dhe fuqinë e vetme bërthamore të BE-së. Votimi filloi në territoret jashtë shtetit të Francës në mesditën e Parisit të shtunën. Në Polinezinë Franceze, numri i votuesve që kishin dalë ishte vlerësuar në 12,34%, krahasuar me 22,24% në të njëjtën kohë në zgjedhjet e fundit presidenciale në 2017.

Çështjet kryesore në këto zgjedhje kanë qenë kostoja e jetesës me votuesit e zemëruar për rritjen e çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve, të shkaktuara kryesisht nga lufta në Ukrainë. Shqetësimet për shëndetin, punësimin dhe mjedisin janë paraqitur gjithashtu në manifestet e kandidatëve. Emigracioni është shtyrë si një shqetësim kryesor nga e djathta ekstreme e Le Pen dhe rivali i saj në atë anë të politikës, ish-gazetari dhe eksperti televiziv Eric Zemmour, i cili ka parë rënien e mbështetjes së tij javët e fundit.

Në prag të votimit të së dielës ka pasur një periudhë “heshtjeje zgjedhore” gjatë së cilës kandidatët u penguan të bënin fushatë dhe asnjë sondazh nuk mund të publikohej për të shmangur ndikimin e votuesve në orët para votimit.

Lexo edhe :  Rikthehet Harry Potter, ja kur do të shfaqet seriali premierë

Treguesi i parë se cilët dy kandidatë do të jenë në balotazh do të shpallet në orën 20:00 me orën franceze – kur qendrat e votimit në qytetet kryesore do të mbyllen – bazuar në vlerësimet nga exit poll-et. Nuk priten rezultate para kësaj kohe dhe sipas rregullave zgjedhore të Francës nuk lejohen vlerësime para kësaj kohe, përveç shkallës së abstenimit. Fushata fillon sërish në orën 20:00 të së dielës dhe më pas do të vazhdojë edhe për dy javë të tjera deri në votim në raundin e dytë.

Frédéric Dabi, drejtor i anketuesve të opinionit Ifop, tha për Le Monde: “Ne kemi një fushatë të çuditshme që ka qenë ndryshe nga zgjedhjet e tjera presidenciale.” Lufta në Ukrainë, “mungesa e interesit” dhe mungesa e debatit të zakonshëm kombëtar që i sheh kandidatët të argumentojnë se projektet e tyre i kishin lënë shumë votues të painteresuar, tha ai.

Macron, i cili ka mbetur favorit për të fituar raundin e parë, hyri vonë në garë dhe fushata e tij u prish nga pushtimi rus i Ukrainës. Ai mbajti vetëm një takim kombëtar në fillim të këtij muaji. Le Pen e mbylli javën vetëm disa pikë prapa tij.

Analistët politikë kanë paralajmëruar se dueli i parashikuar Macron-Le Pen për raundin e dytë mund të anulohet nëse abstenimi është i lartë. Kompania e sondazheve Harris Interactive sugjeroi se 70% e votuesve francezë e konsideruan fushatën presidenciale “zhgënjyese”. Rreth 20% e votuesve që thanë se kishin vendosur se për kë do të votonin pranuan se mund të ndryshonin mendje, duke shtuar pasigurinë.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV