Raporti i DASH/ Ambasada amerikane: SHBA mbështet reformën në drejtësi, fund pandëshkueshmërisë!

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Ambasada Amerikane në Tiranë ka reaguar në lidhje me raportin e DASH, në të cilin evidentoheshin disa problematika me të cilat përballet sot Shqipëria, si paligjshmëria apo korrupsioni.

Përmes një reagimi në Twitter, ambasada thekson se SHBA është e përkushtuar për vendosjen e demokracisë. Mes të tjerash ambasada thekson se SHBA mbështet fuqimisht reformën në drejtësi për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë, për të mbajtur përgjegjës zyrtarët e korruptuar dhe krimin e organizuar, për të forcuar sundimin e ligjit në vendin tonë.

“SHBA të përkushtuar për vendosjen e demokracisë dhe të drejtave të njeriut në qendër të politikës sonë të jashtme. Siç thuhet në raportin për Shqipërinë, të drejtat e njeriut duhet të përfshijnë gjyqësorin e pavarur, të lirë nga presioni politik, frikësimi dhe korrupsioni. SHBA mbështet fuqimisht reformën në drejtësi për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë, për të mbajtur përgjegjës zyrtarët e korruptuar dhe krimin e organizuar, për të forcuar sundimin e ligjit në Shqipëri.”, thuhet në reagim.


Të fundit

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të...

Gati “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO do të vendoste trupa dhe infrastrukturë ushtarake në...

Përmbysje spektakolare nga Novak Djokovic, serbi zgjohet dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Novak Djokovic dëshmoi edhe një herë se ka ‘shtatë jetë’ brenda katër mureve të Wimbledonit . Në fitoren e tij të njëzet e gjashtë...

Tjetër atentat misterioz/ Miku miliarder i Putin gjendet i pajetë në pishinën e banesës

Një biznesmen multi-milioner rus është qëlluar për vdekje në rezidencën e tij, elita e fundit me lidhje me gjigantin energjetik Gazprom që ka vdekur...

Lajme të tjera

Web TV