A minon koronavirusi viruse të tjera të frymëmarrjes?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas valës së parë të Covid-it, pamë një fushatë të gjerë informacioni në favor të vaksinës së gripit: nëse infeksionet e koronavirusit SARS-CoV-2 do të shtoheshin, si çdo vit, ato të sezonit të gripit, sistemi shëndetësor nuk do t’i kishte përballuar. Për fat të mirë nuk ndodhi , as dy dimra më parë dhe as në atë të kaluar. Ndoshta falë maskave dhe masave të larta paraprake kundër Covid . Por mund të ketë qenë edhe për shkak të një fenomeni tjetër, më interesant.

Ekspozimi ndaj një virusi të frymëmarrjes duket se e vendos sistemin imunitar në një gjendje të tillë alarmi, saqë parandalon përkohësisht patogjenët e tjerë konkurrues të hyjnë në rrugët e frymëmarrjes. Ekspertët e quajnë atë ndërhyrje virale : është një fenomen biologjik që kufizon qarkullimin e viruseve të frymëmarrjes në të njëjtën zonë gjeografike për një periudhë të caktuar kohore, dhe që mund të shpjegojë pse ndoshta nuk do të shohim një rritje të rasteve të Covid dhe gripit të ndodhin në të njëjtën periudhë.

Siç shpjegohet në New York Times , bashkë-infeksionet e Covid-it dhe gripit mund të ndodhin në nivel individual, megjithëse në rrethana të rralla. Ndërhyrja virale vepron mbi të gjitha në popullatën e përgjithshme , kur një virus me qarkullim masiv tenton të dëbojë të tjerët nga skena.

Shembujt e kësaj konkurrence të virusit ende në studim mes shkencëtarëve nuk janë të pazakontë. Ideja se një virus mund të kontrollonte përhapjen e të tjerëve filloi të përhapet në vitet 1960 me fushatën e vaksinimit të poliomielitit : vaksinat e dobësuara të virusit reduktuan ndjeshëm përhapjen e viruseve të frymëmarrjes.

Në vitin 2009, në mes të pandemisë së gripit të derrit, epidemia vjetore e vjeshtës e rinovirusit (shkaku kryesor i të ftohtit) u pa për të zbutur garën paralele të gripit. Për më tepër, edhe në një vit “normal” kulmi i infeksioneve me rinovirus ndodh midis tetorit dhe nëntorit dhe më pas përsëri në mars, në dy fundet e përkohshme të sezonit të gripit.

Për të kuptuar se çfarë e shkaktoi këtë konkurrencë të ashpër, një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Sheffield hodhi një vështrim nga afër se çfarë ndodhi gjatë një fushate vaksinimi kundër gripit në Gambia. Fëmijët e infektuar shpesh me rinovirus kanë marrë një vaksinë gripi të bazuar në një virus të gjallë të dobësuar. Ata që kishin sistem imunitar të alarmuar tashmë si përgjigje ndaj infeksioneve të tjera të frymëmarrjes, përfunduan me nivele virale shumë më të ulëta sesa ata që nuk po luftonin me ndonjë infeksion, edhe nëse vaksina e administruar ishte e njëjtë për të gjithë.

Lexo edhe :  Si ta kuptoni që dikush po ju gënjen?!

Baza biologjike e fenomenit duket se zhytet në interferon , emri gjenerik i dhënë një grupi proteinash të prodhuara nga qelizat për t’u mbrojtur nga pushtimi i një virusi. Mbrojtja e këtyre molekulave, të cilat shërbejnë për të stimuluar rezistencën qelizore ndaj patogjenëve, është kalimtare: le të themi se organizmi tashmë është i përfshirë në luftimin e një rinovirusi – përgjigja e shkaktuar pushtuesit mund të ofrojë mbrojtje momentale kundër SARS.CoV-2. Nëse kjo teori, e cila nuk ndahet nga të gjithë , do të rezultonte e vlefshme, do të ishte e kuptueshme pse fëmijët, që më shpesh luftojnë me viruset e frymëmarrjes, duken më të mbrojtur se të rriturit nga infeksionet e reja me koronavirus.

Megjithatë, ndryshe nga viruset e tjerë, koronavirusi SARS-CoV-2 është në gjendje të shmangë fillimisht përgjigjen e interferoneve . Kjo është arsyeja pse të kesh Covid nuk të pengon të kontraktosh infeksione të tjera njëkohësisht – një dobësi e dukshme e teorisë së ndërhyrjes virale. E cila zgjidhet kështu: në nivel popullsie , virusi që infiltron fillimisht njeriun dhe që arrin të tingëllojë numrin më të madh të infeksioneve përpara se rivalët e tij të fitojnë në përhapje. Nje shembull? Gjithashtu në Gambia, ku nuk janë zbatuar kufizimet anti-covid, koronavirus, grip dhe rinovirus, rastet arritën kulmin në periudha të ndryshme midis prillit 2020 dhe qershorit 2021.

Me një sqarim të rëndësishëm: masat antipandemike të zbatuara nga njerëzit si përdorimi i maskave , vaksinimet dhe kufizimet në tubime, kanë pasoja të rëndësishme në sjelljen e viruseve dhe rivalitetet e tyre të fshehura.

Për të kuptuar më mirë se si funksionon ndërhyrja virale midis koronaviruseve dhe patogjenëve të tjerë përgjegjës për sindromat e ngjashme me gripin, do të jetë e nevojshme të pritet derisa SARS-CoV-2 të bëhet një virus sezonal si gjithë të tjerët, dhe jo më një mbikëqyrje e veçantë.

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV