Astronautët kinezë do të kontrollojnë robotët me mendjen e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duket se astronautët kinezë do të jenë në gjendje të kontrollojnë makinat në hapësirë ​​me fuqinë e mendimit, studimi i publikuar në revistën shkencore kineze Control and Measurement of Computers nuk jep detaje teknike specifike mbi funksionimin e pajisjes.

Lajmi, i marrë nga gazeta e Hong Kongut, South China Morning Post , është si rrjedhim po aq interesant sa është i mbuluar me mister: shpikësi Wang Congqing deklaroi se “në misionet e ardhshme hapësinore, makinat dhe njerëzit do të punojnë së bashku, dhe tastierat e mausi nuk janë më të nevojshëm, as leva, por vetëm mendja dhe sytë”.

Testet, për momentin, janë kryer vetëm në laborator, por sipas studiuesve deri në fund të vitit teknologjia do të përdoret nga astronautët në stacionin hapësinor kinez të Tiangong për të lëvizur një krah robot gjigant. Por si? Në kokën e operatorit do të lidhet një pajisje, e cila do të shikojë një ekran në të cilin do të shfaqen pjesë të ndryshme të robotit, ai do të ndizet me ndërprerje. Në këtë pikë astronautit do t’i duhet vetëm të fiksojë shikimin e tij në pjesën që dëshiron të lëvizë dhe pajisja do të ekzekutojë urdhrin telekinetik.

Valët që truri dërgon në ekran, shpjegon studimi, janë shumë të dobëta për t’u interpretuar drejtpërdrejt nga pajisja: për këtë arsye ato ndërmjetësohen nga inteligjenca artificiale e zhvilluar nga studiuesit, e cila “merr me mend” zgjedhjen e operatorit dhe vepron në përputhje me rrethanat.

Sipas studiuesve, kjo teknologji e re është 99% e saktë dhe nuk kërkon trajnim të veçantë për t’u përdorur: një rezultat i jashtëzakonshëm, duke marrë parasysh se Sistemet e kontrollit të mendjes të zhvilluara deri më sot ishin të sakta vetëm 40% -80%. Në hapësirë, është gjithashtu më e vështirë të përdoren komanda fizike komplekse për shkak të mungesës së gravitetit , kështu që kjo teknologji e re mund të jetë e dobishme për kozmonautët.

Lexo edhe :  “Jam VIP-e tani”/ I shprehu dashurinë Ramës, reagon sërish korçarja: Ju jeni zdromsa...

Sipas një studimi tjetër të cituar nga South China Morning Post, një teknologji e ngjashme mund të përdoret edhe në fushën industriale : robotët do të kontrollohen nga njerëzit vetëm me “fuqinë e mendimit”, duke përshpejtuar kështu operacionet e linjës së montimit. Tani për tani nuk mund të mos u besojmë deklaratave të krijuesve, por shpresojmë që sekretet e kësaj teknologjie novatore do të zbulohen së shpejti.

Të fundit

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë...

Çfarë lidhje kanë patatet e skuqura me ankthin dhe depresionin?

Patatet e skuqura janë një ushqim i shijshëm për shumë njerëz, por këto ushqime mund të kenë një ndikim negativ te shëndeti mendor. Një ekip...

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka ardhur fundi. Sulmuesi ka disa...

Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë...

VIDEO-“Romancë” në samitin e BE-së/ Rama “mbyt me puthje” Giorgia Melonin

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Moldavi, ku është mbledhur Komuniteti Politik Europian, bashkë me liderë të tjerë të Ballkanit Perëndimor dhe jo vetëm. Edhe...

Lajme të tjera

Web TV