test

Lufta Ukrainë-Rusi/ 50 ditë në foto para dhe pas, si bombardimet ndryshuan fytyrën e një vendi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pushtimi rus i Ukrainës ka sjellë një nivel shkatërrimi qytetar që nuk është parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Përpjekja e Kremlinit për të thyer Ukrainën me çdo mjet të nevojshëm ka rezultuar në dëmtimin dhe prishjen e shtëpive, kishave, spitaleve dhe shkollave në të gjithë vendin.

Ministria e Ekonomisë e Ukrainës vlerëson se pothuajse 100 miliardë paund dëme janë shkaktuar tashmë në ndërtesat dhe infrastrukturën civile. Këtu tregojmë se si qytetet e Ukrainës kanë ndryshuar në më pak se dy muaj luftë .

51

Kockat e hirit të qendrës tregtare Retroville në periferi të Kievit janë pothuajse të panjohura nga forma e saj origjinale. E përfunduar vetëm në vitin 2020, struktura e qelqit shkëlqyese u shkatërrua nga një shpërthim rakete më 20 mars, ndërsa luftimet po afroheshin pranë kryeqytetit.

52

Sheshi i Lirisë është ndër më të mëdhenjtë në Evropë. Në ditët e para të luftës, sheshi u bombardua rëndë nga forcat ruse, duke dëmtuar shtëpinë e operës, sallën e koncerteve dhe zyrat qeveritare.55

Kupolat e Kishës së Ndërmjetësimit në Malyn janë zhveshur deri në lëndë druri nga shpërthimet e bombave dhe muret e saj tani janë të mbushura me vrima plumbash. Jashtë dy gurë varresh qëndrojnë – një për Putinin dhe një për bashkëpunëtorin e tij Lukashenko.

57

Teatri i epokës sovjetike të Mariupolit u godit nga një raketë më 16 mars, ndërsa rreth 1000 njerëz u strehuan brenda. Rreth 300 njerëz u vranë, sipas autoriteteve lokale.

59

Në një përpjekje për të penguar përparimin rus në Kiev, forcat ukrainase shkatërruan një urë pranë qytetit të Irpin. Ura mori dëme të mëtejshme kur civilët përdorën rrënojat e betonit për t’u strehuar nga bombardimet ruse.

61Sulmet ajrore shkatërruan pjesën më të madhe të Kharkiv, qytetit të dytë të Ukrainës, në ditët e para të luftës. Zjarrfikësit luftuan për orë të tëra ndërsa flakët përfshiu çatinë e selisë së policisë së qytetit. Ndërtesa e universitetit aty pranë u dëmtua gjithashtu shumë.

Lexo edhe :  Çfarë dhurate mund t’i bësh partnerit Gaforre

63Fiksimi i Kremlinit me fshirjen e kulturës ukrainase është ilustruar në këtë foto të një statuje të poetit kombëtar, Taras Shevchenko, me një plumb nëpër kokën e tij prej bronzi. Shevchenko, i lindur në 1814, shkroi poezi në vendlindjen e tij ukrainase duke promovuar pavarësinë nga Rusia perandorake.

Të fundit

Burim i shkëlqyer vitaminash për organizmin, zbuloni cilësitë e farave të shalqirit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose...

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e partisë së Sali Berishës, tashmë...

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë për të përfituar kredi me...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

Lajme të tjera

Web TV