Masakra e Srebenicës/ SHBA i quan kriminel lufte dy ish-gjeneralët, Mlladiç dhe Karaxhiç

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Bosnje Hercegovinë ka përkujtuar masakrën e Srebenicës me anë të disa fotove të ambasadorit Michael Murphy në memorial.

Me anë të një postimi në Twitter, ambasada amerikane i ka quajtur kriminel lufte dy ish-gjeneralët e ushtrisë serbe, Ratko Mlladiç dhe Radovan Karaxhiç.

“Mlladiç dhe Karaxhiç janë kriminelë lufte, jo heronj. Asnjë sasi mohimi, asnjë mural dhe asnjë monument nuk mund ta ndryshojë këtë.“-shkruhej në postim.

Masakra e Srebenicës konsiderohet si një nga më të rëndat në historinë moderne europiane. Ajo solli vdekjen e mbi 8,000 burrave dhe djemve myslimanë boshnjakë të moshës 12 deri 77 vjeç, të përndjekur nga fillimvitet 90 kur nisën konfliktet etnike në vend. Trupat e viktimave u hodhën nëpër varre masive dhe pyjet përreth dhe identifikimi i tyre vazhdon edhe sot.

Të fundit

Gati “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO do të vendoste...

Përmbysje spektakolare nga Novak Djokovic, serbi zgjohet dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Novak Djokovic dëshmoi edhe një herë se ka ‘shtatë jetë’ brenda katër mureve të Wimbledonit . Në fitoren e tij të njëzet e gjashtë...

Tjetër atentat misterioz/ Miku miliarder i Putin gjendet i pajetë në pishinën e banesës

Një biznesmen multi-milioner rus është qëlluar për vdekje në rezidencën e tij, elita e fundit me lidhje me gjigantin energjetik Gazprom që ka vdekur...

Shqiptarët e Kosovës shokohen nga çmimet e shtëpive në Durrës: S’ka më 10€ nata!

Çmimet e apartamenteve me qira në Durrës për këtë sezon veror kanë ndryshuar dhe janë rritur ndjeshëm. Bëhet fjalë për një rritje prej 15%-20%...

Lajme të tjera

Web TV