4 mënyra për të kapërcyer xhelozinë retroaktive në marrëdhënie

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me siguri e keni përballuar më parë xhelozinë, veçanërisht në marrëdhëniet romantike. Është krejtësisht normale të ndiheni të pasigurt herë pas here ose të shqetësoheni se partneri juaj do të zhvillojë ndjenja për dikë tjetër. Por ç’të themi për shqetësimin e vazhdueshëm se kë ka pëlqyer më parë partneri juaj në të kaluarën e tij? Rezulton se kjo njihet si xhelozi retroaktive. Është kur ju keni zili për marrëdhëniet e mëparshme të partnerit tuaj.
Tani që e dini se çfarë është xhelozia retroaktive në marrëdhënie, mund ta përballoni atë në marrëdhënien tuaj, përmes 4 hapave të thjeshtë.

Pranoni dhe vërtetoni ndjenjat tuaja
Xhelozia retroaktive nuk ju bën një person të tmerrshëm, megjithëse mund të shkaktojë ndjenja të pakëndshme. Kur jeni me të dashurin tuaj, mund të ndiheni të shqetësuar për të ardhmen. Është gjithashtu e rëndësishme të pranosh dhe të përballesh me këto emocione. Duke pranuar se idetë dhe zakonet tuaja janë të pashëndetshme, ju po i lejoni vetes të merrni ndihmën që kërkoni. Mund të përkeqësohen nëse pretendoni se nuk ekzistojnë.

Vendoseni veten në vendin e tyre
Ndonjëherë ne mund të kapemi nga perceptimet tona. Shikojeni botën përmes syve të partnerit tuaj për t’ju ndihmuar t’i shihni gjërat më qartë dhe në të njëjtën kohë, të vërtetoni ndjenjat tuaja, ka shumë mundësi që të keni luftuar me xhelozinë retroaktive për shkaqe nga e kaluara juaj.

Merrni parasysh se për çfarë jeni të shqetësuar vërtet
Ndoshta jeni kurioz se kush ishte partneri juaj para se t’ju takonte, ose çfarë e tërhoqi atë tek ju në radhë të parë. Ndoshta ju keni zili sepse po humbisni informacionin. Disa njerëz nuk duan të dëgjojnë për marrëdhëniet e mëparshme sepse duan të mbajnë private të kaluarën e tyre ose sepse kanë frikë të dëgjojnë për tradhti. Edhe nëse nuk doni të flisni për këtë, mund të mendoni për këto tema. Duke i lejuar vetes të pranoni hapur atë për të cilën jeni kurioz ose pse jeni kurioz, ju lejon ta tregoni atë me partnerin tuaj.

Lexo edhe :  Si ndikon dielli te filler-at në fytyrë?

Komunikoni
Për të kapërcyer xhelozinë retroaktive në marrëdhënien tuaj, duhet të komunikoni siç duhet me partnerin. Tregojuni atyre saktësisht se si ndiheni dhe nga buron pasiguria juaj. Përpiquni të kuptoni se si i lëndon xhelozia prapavepruese dhe kushtojini vëmendje asaj që thonë kur adresojnë shqetësimet tuaja.
Xhelozia mbi marrëdhëniet e mëparshme të një partneri quhet xhelozi retroaktive. Në një marrëdhënie, është normale të kesh mendime të shpejta xhelozie. Nga ana tjetër, fiksimi për të kaluarën e partnerit ose xhelozia për të dashurit e tij të mëparshëm, mund të jetë i dëmshëm për marrëdhënien tuaj.

Burimi: pinkvilla.com

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV