Europa “e goditur” nga lufta/ FMN parashikim pesimist për ekonominë: Inflacioni arrin nivele rekord

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inflacioni spirale është një rrezik “i qartë dhe i pranishëm” për ekonominë botërore, paralajmëroi Fondi Monetar Ndërkombëtar ndërsa uli parashikimet e tij të rritjes globale në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Në këndvështrimin e saj të fundit mbi shëndetin e ekonomisë botërore, FMN uli në mënyrë drastike pritjet e saj për rritjen e produktit të brendshëm bruto global (PBB) në 3.6 për qind këtë vit, nga një parashikim i janarit prej 4.4 për qind, me Evropën më të keqen. goditi rajonin nga konflikti në Ukrainë .

Vlerësimi i rritjes së Mbretërisë së Bashkuar ra në 3.7 për qind zgjerim të PBB-së këtë vit dhe 1.2 për qind në 2023, nga vlerësimet e mëparshme prej 4.7 për qind dhe 2.3 për qind respektivisht. Rritja e inflacionit do të godasë shpenzimet e konsumatorit më shumë se sa ishte parashikuar, tha fondi.

Inflacioni ka arritur nivelet më të larta të shumë dekadave në ekonomitë e botës së pasur, duke detyruar bankat qendrore në SHBA dhe MB të fillojnë të rrisin normat e interesit. FMN ka paralajmëruar se rritja e çmimeve të energjisë, mallrave dhe ushqimeve të shkaktuara nga lufta në Ukrainë, së bashku me kufizimet ekzistuese globale të zinxhirit të furnizimit, do të thotë se çmimet më të larta të konsumit mund të vazhdojnë për më shumë se sa pritej.

“Inflacioni është bërë një rrezik i qartë dhe i pranishëm për shumë vende,” tha Pierre-Olivier Gourinchas, kryeekonomist i FMN-së. “Rreziku po rritet që pritjet e inflacionit të largohen nga objektivat e inflacionit të bankës qendrore, duke nxitur një përgjigje shtrënguese më agresive nga politikëbërësit.

“Lufta i shtohet serisë së goditjeve të ofertës që kanë goditur ekonominë globale vitet e fundit. Ashtu si valët sizmike, efektet e saj do të përhapen shumë e gjerë – përmes tregjeve të mallrave, tregtisë dhe lidhjeve financiare.”

FMN ka paralajmëruar për kolapsin e afërt ekonomik të Ukrainës pas pushtimit të Rusisë, me rënien e prodhimit ekonomik me rreth 35 për qind këtë vit. Rusia po përballet gjithashtu me një tkurrje të mprehtë prej rreth 8.5 për qind këtë vit si rezultat i sanksioneve perëndimore të krijuara për të izoluar vendin nga tregjet financiare ndërkombëtare, një eksod të kompanive ndërkombëtare nga vendi dhe një monedhë në dobësim.

Lexo edhe :  8 raste të reja me Covid dhe 4 të shtruar në spital, asnjë humbje jete gjatë 24 orëve

Përtej këtyre dy vendeve, Bashkimi Evropian do të pësojë goditjen më të madhe ekonomike nga lufta dhe përbën revizionin e vetëm më të madh në rënie në parashikimin e FMN-së. Rritja e PBB-së në eurozonë do të bjerë në 2.8 për qind këtë vit, nga një vlerësim prej 3.9 për qind i bërë në fillim të vitit.

Gjermania, ekonomia më e madhe e BE-së, pati uljen më të madhe të rritjes, duke rënë nga një rritje e pritur prej 3.8 për qind në vitin 2022 në 2.1 për qind të rishikuar. Mbështetja e Gjermanisë në naftën dhe gazin rus për të fuqizuar sektorin e saj të madh të prodhimit e bën atë të prekshme ndaj ndërprerjeve në furnizimet me energji nga vendi.

BE-ja është nën presionin e aleatëve perëndimorë dhe shteteve të saj anëtare lindore për të vendosur një embargo të menjëhershme dhe me shumicë të naftës dhe gazit ndaj importeve ruse, por deri më tani ka rezistuar ndaj një hapi të tillë. FMN-ja parashikon se një rritje e sanksioneve të energjisë do të përkeqësonte inflacionin dhe do të kishte një ndikim “të konsiderueshëm” në ekonominë e BE-së, me vlerë rreth 3 për qind të PBB-së. Një ndalim i energjisë do të rriste çmimet e gazit natyror në Evropë me 20 për qind të tjera nga nivelet e tanishme dhe 10 për qind të tjera për naftën, vlerëson FMN.

Inflacioni në ekonomitë më të pasura do të jetë mesatarisht 5.7 përqind këtë vit, tha fondi. Një nga pikat e pakta të ndritura ishte për vendet që eksportojnë naftë dhe mallra, si Brazili, Indonezia dhe Arabia Saudite, ku PBB-ja do të përshpejtohet këtë vit për shkak të rritjes së çmimeve dhe kërkesës globale.

Gourinchas tha se qeveritë e pasura me barrë të lartë borxhi si rezultat i pandemisë duhet të synojnë ende të ofrojnë mbështetje të synuar për familjet më të cenueshme që përballen me rritje të madhe të kostos së jetesës. “Përfshirja e përpjekjeve të tilla në një kornizë afatmesme me një rrugë të qartë dhe të besueshme për stabilizimin e borxhit publik mund të ndihmojë në krijimin e hapësirës për të ofruar mbështetjen e nevojshme,” tha ai.


Të fundit

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart...

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e ri bërthamor, B-21, i...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Lajme të tjera

Web TV