E fundit/ Dënohet me 7 vite burg ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski është dënuar me 7 vite burg në mungesë, për përvetësimin e 1.3 milionë eurove nga partia e tij.

Bëhet fjalë për rastin e quajtur “Parcela mbi ujë”, ku Gruevski përvetësoi plot 1.3 milionë euro donacione për partinë që ai drejtonte, “VMRO DPMNE”, dhe i përdori për të blerë pasuri të patundshme në Shkup dhe Krushevë, në emër të personave të tjerë.

Në vitin 2018 Gruevski u arratis në Hungari për t’i shpëtuar dënimit. Atij iu dha menjëherë azil politik.

Gjatë gjykimit u zbulua se ai e kishte këmbyer një prej tokave me tre apartamente luksoze në kompleksin “Panorama” në Vodno si dhe u zbuluan dy apartamente të tjera, një sipërfaqe toke tjetër në Vodno dhe dy parcela në Krushevë.

Për këto pasuri ishte angazhuar për t’i rishitur Jordan Kamçevin, i cili u dënua me një vit burg.


Të fundit

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...

Blogerja: Të jetosh në Shqipëri, duhen 10 mijë euro në muaj. Me më pak nuk jetohet

Blogerja Estela Ujka i “vendos” një çmim lumturisë. Ajo tha se ka një shumë me të cilën “do e bënte gjumin rehat”. Sipas saj, me...

Lajme të tjera

Web TV