Mbretëresha Elizabeth mbush 96 vjeçe, zbulohen të gjitha detajet e festës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si sot 96 vite më parë lindi Elizabeth-Alexandra-Maria, Mbretëresha Elizabeth e Anglisë.

Mëngjesin e djeshëm ajo udhëtoi me helikopter nga Kështjella Windsor, e cila tashmë është rezidenca e saj kryesore, drejt pronës së saj në Sandringham në lindje të Anglisë për të kaluar një pushim të shkurtër. Informacionet thonë se ai do të qëndrojë në Wood Farm dhe jo në banesat kryesore të pasurive. Wood Fam është një rezidencë relativisht e vogël për të dhënat mbretërore, në të cilën Princi Philip ishte zhvendosur përgjithmonë në gusht 2017, kur doli në pension. Ai tha se kishte një dobësi të veçantë në këtë shtëpi, veçanërisht sepse “deti është shumë afër”.

Ky është viti i dytë që Mbretëresha Elizabeth do të festojë ditëlindjen pa bashkëshortin e saj, i cili u nda nga jeta më 9 prill 2021 në moshën 99-vjeçare. Shumë argumentojnë se zgjedhja e këtij lokacioni nuk është aspak e rastësishme pasi, deri në pandemi, ajo ishte atje me burrin e saj. Kjo pikëpamje përforcohet nga fakti se mbretëresha Elizabeth tani ka probleme me lëvizjen dhe për këtë arsye së fundmi ka anuluar shumë dalje të saj publike.

Zyrtarisht, Buckingham Palace nuk po planifikon asnjë lloj feste publike. Në fund të fundit, çdo vit mbretëresha feston dy herë ditëlindjen e saj,  një herë në ditën kur lindi dhe një herë në qershor. Të parën tradicionalisht e kalon në një rreth të ngushtë familjar. Kështu do të jetë tani. Pritet që këto ditë të vizitohet nga anëtarë të familjes mbretërore dhe disa miq. Megjithatë, festa e dytë e saj është më madhështore, me pjesëmarrjen e qytetarëve.

Sipas korrespondentit të ΑΠΕ – ΜΠΕ, këtë vit, i cili feston edhe jubileun e Platinit, pasi janë mbushur 70 vjet në fronin britanik, janë planifikuar aktivitete katërditore në të gjithë vendin. Nga data 2 deri më 5 qershor, MB do të organizojë një festë të vazhdueshme me shfaqje, ngjarje arti, shfaqje teknologjike, etj. Qeveria britanike ka premtuar një festë “një herë-çdo brez”.

Lexo edhe :  “Molla e kuqe”/ Turqia prezanton dronin e frikshëm 5 milionë dollarësh

Në fund të fundit, kjo është hera e parë që një monark britanik feston Jubileun e Platinit dhe ky nuk është i vetmi rekor që ka thyer mbretëresha Elizabeth.

Vlen të përmendet se kur ai u ngjit në fron, Bashkimi Sovjetik drejtohej nga Josif Stalini, Kina nga Mao Ce Duni dhe Shtetet e Bashkuara nga Harry Truman. Që atëherë, 14 presidentë kanë kaluar në presidencën amerikane, ndërsa 14 kryeministra janë pritur në Downing Street. Nga këto, ndoshta më i rëndësishmi për Elizabeth ishte Winston Churchill. Ka shumë historianë që e konsiderojnë atë mentorin e saj.

Megjithëse roli i saj është në thelb ceremonial dhe i mungon fuqia politike, ai është ende një faktor stabiliteti për shumë në Britani. Është karakteristik se 4 nga 5 britanikë kanë ende një opinion pozitiv për Mbretëreshën Elizabeth pavarësisht skandaleve të mëdha që kanë pllakosur pallatin gjatë gjithë këtyre viteve.

Mbretëresha Elizabeth u martua me Princin Philip, më vonë Duka i Edinburgut, më 20 nëntor 1947 në Westminster Abbey. Tre muaj më vonë ajo mbeti shtatzënë me fëmijën e tyre të parë, trashëgimtarin e fronit britanik Princ Charles. Ajo dhe burri i saj kishin tre fëmijë të tjerë: Princesha Anna, Princi Andreas dhe Princi Eduard.

Ajo “u bë” një kukull Barbie

Kompania e lodrave Mattel ka njoftuar se ka bërë një kukull Barbie për të nderuar Jubileun Platinum


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV