“Betis prek qiellin”/ Ja titujt kryesorë të shtypit sportiv për ditën e sotme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dita e djeshme ishte e mbushur plot spektakël në botën e sportit ku vëmendjen e rrëmbeu finalja dramatike e ‘Copa del Rey’ në Spanjë. Real Betis arriti të mposhtë Valencian në goditjet e penalltive duke siguruar kështu trofeun e parë pas 17 vitesh. Në Francë, PSG i mjaftoi një barazim për të ezauruar titullin e 10 kampion në historinë e klubit.

Ja disa nga titujt kryesorë nga mediat më të njohura sportive:

Prestigjozja spanjolle “AS” hapet me titullin: Betis prek qiellin. Kapiteni Joaquin ngre lart trofeun e fituar për herë të fundit në vitin 2005.

“Kënaqësi maksimale” shkruan “Marca” për suksesin e udhëhequr nga trajneri Manuel Pellegrini.

“Shumë Betis” shkruan spanjollja “Mundo Deportivo” me Valencian që i imponohet ekipit të Betis pas serisë së penalltive.

Gazeta “Sport” i kushton një vëmendje të veçantë Barcelonës me titullin “Champions nuk mund të presë”. Ekipi katalanas përballet sot ndaj Rayo Vallecano-s dhe kërkon një tjetër fitore për të siguruar zonën Champions League për sezonin e ardhshëm.

Francezja “L’Equipe” hapet me titullin “Ylli pa shkëlqim”, duke iu referuar kështu suksesit të PSG në Ligue 1 por me një sezon relativisht zhgënjyes.

Gazeta italiane “La Gazzetta dello Sport” hapet me titullin: “Inter kërcen trefish”, me ekipin e Inzaghit që fitoi bindshëm mbrëmjen e djeshme ndaj Romës me rezultatin 3-1 dhe tashmë pret kundërpërgjigjen e Milanit që përballet sot me Lazion në transfertë.

Portugezja “Abola” vjen me titullin “Pothuajse pika përfundimtare” me kampionatin portugez që është drejt fundit. Porto ndodhet në vendin e parë 9 pikë larg vendit të dytë të Sporting.

Të fundit

Apeli i GJKKO lë në burg Fredi Belerin! Detyrim paraqitje për Kokaveshin

Apeli i GJKKO ka rrëzuar kërkesën e Fredi Belerit për masë më të lehtë siguri, duke lënë në fuqi...

BE i alokon Shqipërisë 72 milionë euro si pjesë të Paketës së Mbështetjes

Bashkimi Evropian i ka transferuar 72 milionë euro Qeverisë së Shqipërisë si pjesë e mbështetjes së BE-së për të përballuar pasojat socio-ekonomike të krizës...

Rama takohet me Vuçiç, diskutojnë për tensionet në veri

Situata në veri të Kosovës është një ndër temat kryesore në samitin e dytë të Komunitetit Politik Evropian (EPC) që po mbahet sot në...

Vrau 12 vite më parë Ilir Rexhepin, Mihal Toshi meret i pandehur, e tradhtoi ADN

Elton Qyno Mihal alias Mirgen Toshi, wshtw marw i pandehur pwr njw vrasje tw kryer 12 vite mw parw nw Elbasan. Ndaj Toshit wshtw ngritur akuza...

Inteligjenca artificiale që zbuloi një antibiotik të ri, në dy orë

Një AI i MIT gjeti mes 7000 ilaçeve të reja potenciale një antibiotik efektiv kundër Acinetobacter Baumannii, një superbakter spitalor. Një inteligjencë artificiale e zhvilluar...

Lajme të tjera

Web TV