“Madridi del i gjallë”/ Ja titujt kryesorë të shtypit sportiv për ditën e sotme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbrëmjen e djeshme është rikthyer kompeticioni më prestigjoz i futbollit Champions League me përballjen mes Manchester City-t dhe gjigantëve spanjollë të Real Madrid. “Finalja e parakohshme” dhuroi një nga klasiket e futbollit evropian me Citizens që fituan me rezultatin 4-3 ndaj të besuarve të Carlo Ancelottit.

Përballja e vlefshme për fazën gjysmëfinale ishte kryefjala e shtypit sportiv mbarë botëror. Ja disa prej titujve kryesorë të gazetave sportive:

“Madridi del i gjallë”  shkruan gazeta SPORT. Ekipi i Guardiolës kishte “Los Blancos” në litar pas një recitali loje, por Benzema dhe Vinicius erdhën në ndihmë për të lënë gjysmëfinalen të hapur.

“Nga Mrekullia në Mrekulli” është titulli kryesor i gazetës Marca. “Lojë e gjallë, një qytet i madh mundi të shënonte, lidhja Vinicus- Benzema mbështeti sërish “Los Blancos”

“Bernabeu ka punë”, ky është titulli i gazetës “AS”. Madridi ringjallet tre herë në Etihad dhe i bën thirrje Caldera-s së stadiumit të tij që të jetë në finale. Benzema që shënoi një gol të stilit Panenka: Na duhen tifozët si kurrë më parë. Le të bëjmë diçka magjike.

“Thjesht Çmenduri” shkruan gazeta franceze “L’ EQUIPE”. Në një lojë totalisht të çmendur, Manchester City nuk i priti dot tre gola.
Por Reali falë  Benzema i cili u tregua i jashtëzakonshëm dhe autorit të një konversi të dyfishtë mori gjitha shanset e tij për kualifikim.

“Çmenduri” kështu e cilëson lojën e mbrëmshme në Bernabeu gazeta Mirror Sport. City ka epërsi  në pjesën e dytë pas një loje të çmendur dhe një Benzema si Panenka.

Ndërsa italiania Corriere dello Sport shkruan: Show i City-t, por Reali ka gjithmonë Benzemagic (Benzemanë magjik)

“Juve, ku është marrëveshja” është titulli që hap gazetën italiane TUTTOSPORT.  Bardhezinjtë peshojnë të mirat dhe të këqijat e hiteve të tij të mundshme verore. Argjentinasi i ofron vetes Zaniolo dhe një tundim me çdo dyshim. jehonë çfarë thonë shifrat dhe ekspertët.

Lexo edhe :  Akuzat/ Berisha kapet me SPAK për 547 mijë “zgjedhës shëtitës”

 

Të fundit

Veliaj publikon videon e veçantë me të birin: Gëzuar 1 Qershorin të gjithë fëmijëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u ka uruar 1 qershorin të gjithë fëmijëve. Teksa ka publikuar një...

Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

Për t'u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të rënda ekzotike: elefantëve, dromedarëve dhe...

Lindi më 1 qershor 1926/ Merlin Monro, misteret e vdekjes se seks simbolit amerikan

Nga Leonard Veizi Ishte 36 vjeç dhe si shumë të tjerë dhe vuante nga insomnia, një term mjekësor që tregon pagjumësinë. Për këtë merrte qetësues...

Dy komisariate ndryshojnë varësinë, vëmendje krimeve kibernetike dhe problemeve në…

Me fillimin e muajit Qershor policia e shtetit ka zyrtarizuar disa ndryshime ne menyrën e organizimit të punës së  saj. Prej kësaj të enjte komisariati...

SHBA/ Mike Pence pritet të shpallë kandidaturën për president javën e ardhshme

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence po planifikon të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, sipas mediave të huaja. Pence, i cili...

Lajme të tjera

Web TV