Ura në Odesa goditet me raketa ruse, rajoni izolohet nga pjesa tjetër e vendit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i rrjetit hekurudhor të Ukrainës, Oleksandr Kamyshin, thotë se një tjetër raketë ka goditur një urë lidh qytetin port të Odesës me pjesën më të largët jugperëndimore të Ukrainës.

Sot në orën 6:45 të mëngjesit u zhvillua një sulm i dytë me raketë në të njëjtën urë përgjatë grykëderdhjes së Dniestër në rajonin e Odesa“, tha Kamyshin.

Kamyshin tha se nuk ka pasur të lënduar.

Ura ishte goditur nga një sulm raketor rus, thanë autoritetet e qytetit. Kjo bllokon rajonin pasi është e vetmja lidhje midis Ukrainës jugperëndimore dhe pjesës tjetër të vendit.

Në ditën e 63 të luftës firma ruse e energjisë Gazprom thotë se ka ndërprerë furnizimin me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë për shkak të refuzimit të tyre për të paguar në rubla. Rusa kishte paralajmëruar më herët se do të ndërpriste gazin për Poloninë dhe Bullgarinë nëse ato nuk fillojnë të paguajnë në rubla, gjë që të dyja refuzojnë ta bëjnë. Nga ana tjetër, Ukraina ka thënë se ky veprim është thjesht një shantazh.

Të fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Lajme të tjera

Web TV