Edhe Hitlerit i dridhej dora si Putinit/ Ja sëmundja që dyshohet se i ka prekur (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mes thashethemeve për shëndetin e tij të dobët, një video që tregon dridhjen e dorës së Vladimir Putin teksa ai përshëndet liderin e Bjellorusisë u rishfaq këtë javë.

Videoja, e cila thuhet se u filmua pak para fillimit të agresionit rus të Ukrainës në shkurt, e tregoi atë duke “u mbajtur në karrige” si dhe duke e mbajtur dorën në gjoks për të ndaluar atë të dridhej ndërsa përshëndetej me Aleksandër Lukashenkon.

Kjo nxiti spekulime të mëtejshme për gjendjen e tij shëndetësore pasi pamjet dhe imazhet u shfaqën që tregonin fytyrën e tij të fryrë dhe qëndrimin jo të drejtë.

Por, siç shkruan Daily Mail, skenat e “vështirësive të dukshme” të Putinit të kujtojnë një video që tregonte gjendjen e dobët të shëndetit të Adolf Hitlerit, ndërsa Gjermania përballej me humbjen totale në Luftën e Dytë Botërore.

Në atë që ishte një nga herët e fundit që diktatori u pa i gjallë jashtë bunkerit të tij në Berlin, një video propagandistike e filmuar në prill 1945 e shfaqte atë duke dekoruar anëtarët e Rinisë Hitleriane që ishin thirrur për të mbrojtur Berlinin.

Filmimi duket se tregonte se si Hitleri ishte ende në komandë, edhe kur trupat e Bashkimit Sovjetik po futeshin në kryeqytet.

Videoja, e cila u zbulua në një laborator filmi në Gjermaninë Lindore në vitet 1970, tregoi dorën e majtë të liderit nazist duke u dridhur teksa ai e mbante pas shpine ndërsa përshëndeste oficerët ushtarakë gjatë të njëjtit udhëtim jashtë bunkerit të tij.

Shumë historianë dhe ekspertë besojnë se Hitleri vuante nga sëmundja e Parkinsonit në kohën kur u filmua videoja.

Të fundit

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Lajme të tjera

Web TV