Tronditëse/ Si 6 oligarkë rusë vranë veten brenda pak muajsh në rrethana të çuditshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Që nga fillimi i vitit 2022, gjashtë oligarkë të famshëm rusë kanë vdekur në vetëvrasje të dyshuara, me katër që kanë ndodhur që kur nisi pushtimi brutal i Ukrainës nga Vladimir Putin në fund të shkurtit.

Familjet e oligarkëve janë vrarë në ato që autoritetet supozojnë se janë vrasje ose vetëvrasje.

Një numër alarmant i biznesmenëve të profilit të lartë në Rusi përballet me një fund jo të mirë, ose duke u vrarë, ose duke u zhdukur ose duke u futur në burg nga autoritetet e Kremlinit.

Këtu janë gjashtë oligarkët që kanë vdekur nga vetëvrasja që nga fillimi i vitit.

Sergej Protosenya

Milioneri u gjet nga autoritetet spanjolle më 20 prill i varur jashtë një vile që kishte marrë me qira me familjen e tij.

Gruaja dhe vajza e tij 18-vjeçare u gjetën brenda, të vrarë me thikë në shtretërit e tyre.

Policia katalane po i trajton ende vdekjet si një vrasje të dyfishtë ose vetëvrasje.

Por djali i Protosenya, Fedor foli të martën duke këmbëngulur se babai i tij nuk ishte një vrasës dhe nuk mund të dëmtonte kurrë familjen e tij.

Vladislav Avajev

Një ditë para vdekjes së Protosenya dhe familjes së tij, oligarku rus Vladislav Avayev u gjet i vdekur në banesën e tij në Moskë.

Trupi i tij u gjet pranë gruas dhe vajzës 13-vjeçare. TASS, media e kontrolluar nga shteti rus, citoi një burim në polici i cili tha se ata ende po hetojnë.

Avayev, një ish-zëvendës president i Gazprombank dhe një zyrtar i Kremlinit më parë, u gjet i vdekur duke mbajtur një armë.

Vasily Melnikov

Melnikov, së bashku me gruan dhe dy djemtë e tij të vegjël, vdiqën nga plagët e një thike. Thikat e përdorura në vrasje u gjetën në vendin e krimit në mars në shtëpinë e tyre në Nizhny Novgorod, Rusi.

Lexo edhe :  Rithemelimi/ Humbësit e “BF” kërkojnë përsëritje zgjedhjesh

Hetuesit thanë se vdekjet ishin rezultat i një vrasje-vetëvrasjeje në të cilën Melnikov vrau gruan e tij dhe djemtë 10 dhe katër vjeç përpara se të vriste veten.

Mikhail Watford

Në shkurt, oligarku i lindur në Ukrainë, Mikhail Watford, i cili ndryshoi mbiemrin nga Tolstosheya, u gjet i vdekur në garazhin e shtëpisë së tij në Surrey.

Watford u gjet i varur, por gruaja dhe fëmijët e tij, të cilët ishin në shtëpi në atë kohë, nuk u lënduan.

66-vjeçari, baba i tre fëmijëve, fitoi milionat e tij nga rafineritë e naftës në Ukrainë dhe më pas nga një firmë e suksesshme pronash pasi u transferua në Britani.

Alexander Tyulyakov

Tre ditë para vdekjes së Watford dhe një ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Tyulyakov u gjet gjithashtu i varur.

Zëvendësdrejtori i përgjithshëm për departamentin e thesarit të Gazprom la një shënim, duke çuar në përfundimin e zbatimit të ligjit vendas se Tyulyakov vdiq nga vetëvrasja.

Tyulyakov, 61 vjeç, kishte punuar në Gazprom për rreth 10 vjet.

Leonid Shulman

60-vjeçari, shef i transportit në Gazprom Invest, u gjet i vdekur me plagë të shumta me thikë në një pellg gjaku në dyshemenë e tij të banjës.

Përmbajtja e një shënimi që u gjet nuk është bërë e ditur dhe Komiteti Hetimor Rus thuhet se ka refuzuar të diskutojë mbi vdekjen.

Disa raportime bëjnë me dije se në shënim, Shulman ankohej për një dhimbje të padurueshme në këmbë.

Sipas Fortune, Shulman ishte në mes të hetimeve për mashtrim në Gazprom

Të fundit

Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

Për t'u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të...

Lindi më 1 qershor 1926/ Merlin Monro, misteret e vdekjes se seks simbolit amerikan

Nga Leonard Veizi Ishte 36 vjeç dhe si shumë të tjerë dhe vuante nga insomnia, një term mjekësor që tregon pagjumësinë. Për këtë merrte qetësues...

Dy komisariate ndryshojnë varësinë, vëmendje krimeve kibernetike dhe problemeve në…

Me fillimin e muajit Qershor policia e shtetit ka zyrtarizuar disa ndryshime ne menyrën e organizimit të punës së  saj. Prej kësaj të enjte komisariati...

SHBA/ Mike Pence pritet të shpallë kandidaturën për president javën e ardhshme

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence po planifikon të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, sipas mediave të huaja. Pence, i cili...

U mbyt në lumin Mat, gjendet trupi i pajetë i 22-vjeçarit, po peshkonte dhe…

Është gjetur trupi i pajetë i i 22-vjeçarit Valentin Nikolli, i cili u mbyt dje në lumin Mat. Valentin Nikolli u mbyt dje në lumin...

Lajme të tjera

Web TV