Amerika kthehet 50 vite pas? Gjykata e Lartë mund të rrëzojë ligjin që lejon abortin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Amerika është tronditur nga një draft të publikuar nga Politico sipas të cilit Gjykata e Lartë ka votuar rrëzimin e ligjit të abortit.

Gjykata e Lartë e SHBA-së ka votuar përkohësisht për të rrëzuar çështjen “Roe v Wade”, vendimin historik që legalizoi abortin në mbarë Amerikën, sipas një draft opinioni të publikuar nga Politico.

Lajmi është konfirmuar nga gjyqtari lartë John Roberts, i cili tha se drafti që sugjeron se Gjykata e Lartë do të rrëzojë ligjin historik për të legalizuar abortin është autentik.

Në draft dokumentin e shkruar nga gjyqtari Samuel Alito, gjykata thotë se vendimi historik Roe kundër Wade në 1973 ishte “jashtëzakonisht i gabuar që në fillim”.

Drafti paralajmëron kthimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në gjendjen që ishte 50 vjet më parë, kur çdo shtet ishte i lirë të vendoste nëse do të lejonte ose ndalonte abortet dhe në çfarë kushtesh, shkruan Reuters.

Në lidhje me këtë presidenti amerikan Joe Biden i bëri thirrje Kongresit të miratojë legjislacionin për kodifikimin e të drejtave të abortit.

“Ajo që më shqetëson më shumë është ajo, se ne do të vendosim pas 50 vjetësh që një grua nuk ka të drejtë të zgjedhë brenda kufijve të një vendimi të Gjykatës së Lartë… Kjo do të thotë se çdo vendim tjetër i marrë në nocionin e privatësisë vihet në pikëpyetje. Kjo shkon tek të drejtat e tjera themelore: e drejta për martesë, e drejta për të përcaktuar një sërë gjërash, sepse një nga çështjet që kjo gjykatë dhe shumë anëtarë të gjykatës, apo një numër anëtarësh të gjykatës, nuk e kanë pranuar, është se ka një të drejtë për privatësi në Kushtetutën tonë. Është një ndryshim thelbësor në jurisprudencën amerikane”, tha Biden.

Lexo edhe :  Kush përfiton nga trazirat në Kosovë?

Nëse vendimi përfundimtar nxirret sipas draftit të Alitos, miliona grave amerikane mund t’u hiqet një e drejtë themelore, të cilën shumë e kanë njohur gjatë gjithë jetës së tyre.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV