Bota përballë krizës së ushqimeve, pasojat e rënda të luftës që do të na prekin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pushtimi rus i Ukrainës ka ndikuar ndjeshëm te çmimet e ushqimeve, duke përfshirë vajrat bimore, grurin dhe misrin.

Para luftës, Ukraina dhe Rusia përbënin 28.9% të eksporteve globale të grurit, sipas JP Morgan, dhe 60% të furnizimeve globale të lulediellit – një përbërës kyç për ushqimet e përpunura – thotë S&P Global.

Bllokada e Rusisë përgjatë në Detin e Zi ka bërë që miliona tonë drithë të mos mund të largohen nga Ukraina.

Banka Botërore ka parashikuar një rritje “të madhe” prej 37% në çmimet e ushqimeve për shkak të luftës në Ukrainë duke theksuar se kjo do të ndikonte negativisht te banorët e tokës, ku një pjesë do të shtyhen në varfëri dhe të tjerë drejt keqkushqyerjes.

Kjo do të godiste më shumë të varfërit, të cilët “do të hanë më pak dhe do të kenë më pak para për çdo gjë tjetër, siç është shkollimi”.

Cili është reagimi në mbarë botën?

Një krizë e thellë ekonomike në Sri Lanka, me shumë njerëz të paaftë për të përballuar ushqimin, ka çuar në protesta të dhunshme.

Të fundit

Horoskopi, e mërkurë, 22 maj 2024/ Surprizat e yjeve për shenjat e zodiakut

Dashi Sot disa lajme ose një takim i papritur mund t'ju bëjnë të ndiheni më të fortë dhe më mirë. Demi Nuk...

Çfarë do të ndodhë me paratë serbe të sekuestruara në veri?

Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Konfiskuar dhe Sekuestruar e Kosovës nuk ka ende vendim gjykate për të administruar me miliona eurot që policia...

Njihet si fruti i ‘majit’/Mos i hidhni gjethet e Manave! Këto janë disa nga dobitë e tyre

Lëngu i gjetheve të manit është një thesar shijesh dhe vlerash që përftohet nga gjethet e manave. Kjo pemë e rëndësishme rritet me bollëk në...

Zbardhen bisedat/ Si Leonard Duka iu ‘lut’ Ervis Martinajt për të mbyllur sherrin

Ervis Martinaj dhe Leonard Duka njihen për miqësinë dhe më pas armiqësinë e tyre të betuar, pasi përplasja për biznesin e lojërave të fatit...

Zyrtare/ Mauricio Pochettino e mbyll me Chelsean pas vetëm një sezoni

Mauricio Pochettino dhe Chelsea kanë mbyllur bashkëpunimin me konsensus pas vetëm një sezoni. Blutë e Londrës hasën vështirësi nën drejtimin e trajnerit argjentinas në fillimin...

Lajme të tjera

Web TV