Një sandale e stilit të lashtë romak është zbuluar në akullin norvegjez

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nuk është hera e parë që shkrirja e akullit nxjerr në dritë objekte dhe kafshë të së shkuarës: kishte ndodhur tashmë me trupin e një ariu që jetonte gjatë Pleistocenit dhe me kokën e një ujku mbi 40 mijë vjet më parë. Tani akulli i shkrirë në një zonë të quajtur Horse Ice Patch, pranë Oppland, Norvegji, ka zbuluar një sandale të veshur nga një burrë që jetoi 1700 vjet më parë dhe e braktisi – studiuesit spekulojnë vullnetarisht – përpara se të vazhdonte udhëtimin.

Këpuca, tipike e modës romake të kohës, i lejoi arkeologët e Secrets of the Ice (një grup shkencëtarësh të specializuar në gjetjet e akullit) të zbulonin detaje të reja mbi të ashtuquajturën Epokë të Hekurit Romak (1-400 pas Krishtit). rajonet e Evropës veriore u ndikuan nga përdorimet dhe zakonet e Perandorisë
NDIKIMI ROMAK. Sipas asaj që u zbulua nga takimi me radiokarbon, sandalja prej lëkure u braktis nga pronari i saj sepse tani ishte e konsumuar: ishte një variant i karbatinës së famshme romake (në tweet-in më poshtë), një këpucë pa taban e përbërë nga një të vetme. copë lëkure e papërpunuar. “Është mjaft befasuese të gjesh një sandale të stilit romak pothuajse 2000 metra të lartë,” thotë Espen Finstad, arkeologu që dhe ekipi i tij e gjetën këpucën në Science Norway.

NJË RRUGË TREGTARE. Qafa Lendbreen, pranë së cilës u gjet sandalja, ishte një zonë e ngarkuar gjatë epokës së vikingëve, rreth vitit 1000 pas Krishtit: “Ishte një periudhë e lëvizjes së madhe: filluan shkëmbimet e para tregtare midis Skandinavisë dhe Evropës, shpjegon James Barrett, një arkeolog në Kembrixh. universiteti. Vendi i saktë i zbulimit, zona e akullit të kuajve, në 2000 metra lartësi ishte një vend lidhjeje midis brendësisë norvegjeze dhe bregdetit: “Njerëzit që mbërritën këtu duhet të kenë pasur interesa, ndoshta komerciale”, shpjegon Finstad, “ata u zhvendosën. drejt bregut për të shitur brirë, lëkura kafshësh dhe lëkurë, dhe u kthyen në brendësi me kripë dhe mallra të tjera”.

Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV