Pas Finlandës edhe Suedia do të aplikojë për anëtarësim në NATO

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson njoftoi mbështetjen e partisë së saj që vendi të aplikojë për tu anëtarësuar në NATO.

“Ne socialdemokratët konsiderojmë se më e mira për Suedinë dhe sigurinë e popullit suedez është që ne të bashkohemi me NATO-n. Ky është një vendim që ne e kemi marrë pas shqyrtimit shumë të kujdesshëm,” tha Andersson gjatë një konference për shtyp të dielën.

Andersson vuri në dukje se ky vendim ndryshon qëndrimin që vendi ka mbajtur për 200 vjet.

“Për ne socialdemokratët, politika ushtarake e joaleancës na ka shërbyer mirë. Por analiza jonë tregon se ajo nuk do të na shërbejë aq mirë në të ardhmen,” tha Andersson.

“Ky nuk është një vendim që ne e kemi marrë lehtë.”

Kryeministrja tha se vendi duhet të “përshtatet me realitetin” dhe të marrë vendime bazuar në klimën aktuale.

“Është shumë e qartë se ka një “para dhe pas” 24 shkurt 2022. Evropa, Suedia dhe populli suedez po jetojnë në një realitet të ri, të rrezikshëm. Rendi evropian i sigurisë mbi të cilin Suedia ka bazuar politikat e saj për shekuj, tani është nën sulm”, tha Andersson.

Ky njoftim i pritshëm vjen pasi Finlanda njoftoi të dielën vendimin e saj për të aplikuar për t’u bashkuar me NATO-n. Të dyja vendet janë përmbajtur më parë nga anëtarësimi për arsye historike dhe gjeopolitike.

Më herët të dielën, Partia Social Demokratike e Suedisë në një deklaratë në faqen e saj të internetit tha se vendi kishte vendosur të punonte drejt një aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n.

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde e quajti atë “një vendim historik” në një postim në Twitter.


Të fundit

I dënuari me vdekje prek me surprizën e tij para ekzekutimit: Dua të dhuroj një …

Një i burgosur në Teksas të SHBA-ve, mbi të cilin rëndon dënimi me vdekje ka bërë një veprim prekës,...

Objektivat kryesore të Juventus në rast të shitjes së De Ligt

Matthijs De Ligt ka shprehur dëshirën për tu larguar nga bardhezintë dhe është në kërkim të një aventure të re. Më poshtë ju paraqesim...

“Të pi një kafe lali me babin”/ Publikohen për herë të parë mesazhet e Martinit me…

Janë publikuar për herë të parë në media mesazhet që Martin Çeço i ka dërguar Tina Pajollarit, vajzës që ai mendonte se ishte punonjësja...

Berisha e pret për protestë/ Nard Ndoka çel sezonin turistik dhe merr rreze dielli

Protesta e 7 korrikut është kryefjala në Partinë Demokratike dhe të gjithë demokratët po përgatiten për një tubim që të krijojë përshtypjen se kjo...

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të dy gati sa nuk ishin...

Lajme të tjera

Web TV