Plot 128 vjeç/ Personi më i vjetër në botë tregon 2 gjërat që e kanë mbajtur gjallë

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Gruaja më e vjetër në botë – e cila në fakt mund të jetë edhe personi më i vjetër në botë – ka zbuluar sekretin e jetëgjatësisë së saj të jashtëzakonshme pasi festoi ditëlindjen e saj të 128-të javën e kaluar.

Afrikania-jugore Johanna Mazibuko ka dokumente që pretendojnë se ajo ka lindur në 1894, gjë që do ta bënte atë personin më të vjetër në jetë nëse verifikohej.

Ajo ka parë ndryshimin e dy shekujve, fundin e kolonializmit britanik në atdheun e saj, dy luftëra botërore dhe një mori ngjarjesh të tjera të rëndësishme botërore.

Ajo pretendon se një dietë e thjeshtë ka qenë çelësi për shëndetin e saj të mirë, pasi është rritur në një fermë duke ngrënë spinaq të egër dhe duke pirë qumësht të freskët.

Johanna thotë se i pëlqente të hante spinaq të egër dhe pinte qumësht të freskët, dhe megjithëse tani ha “ushqim modern”, asaj i mungon thjeshtësia e viteve të atëhershme.


Të fundit

I dënuari me vdekje prek me surprizën e tij para ekzekutimit: Dua të dhuroj një …

Një i burgosur në Teksas të SHBA-ve, mbi të cilin rëndon dënimi me vdekje ka bërë një veprim prekës,...

Objektivat kryesore të Juventus në rast të shitjes së De Ligt

Matthijs De Ligt ka shprehur dëshirën për tu larguar nga bardhezintë dhe është në kërkim të një aventure të re. Më poshtë ju paraqesim...

“Të pi një kafe lali me babin”/ Publikohen për herë të parë mesazhet e Martinit me…

Janë publikuar për herë të parë në media mesazhet që Martin Çeço i ka dërguar Tina Pajollarit, vajzës që ai mendonte se ishte punonjësja...

Berisha e pret për protestë/ Nard Ndoka çel sezonin turistik dhe merr rreze dielli

Protesta e 7 korrikut është kryefjala në Partinë Demokratike dhe të gjithë demokratët po përgatiten për një tubim që të krijojë përshtypjen se kjo...

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të dy gati sa nuk ishin...

Lajme të tjera

Web TV