Lagjet e reja në Ndroq/ Veliaj: Këtë kohë kur çdo gjë po hetohet, ne themi bujrum!

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte sot në Ndroq, ku hapen dyert e shtëpive në lagjen e re për 74 familje që u prekën nga tërmeti.

Veliaj tha se fatkeqësinë kjo qeveri e ktheu në një mundësi.

“Ne zgjodhëm punën. Nuk duam të ruajmë sahatin sa ishte 3 e 56 sa ishte kur ra tërmeti.

Se ne kujtuam kur ndodhi një fatkeqësi që ka rëndësi pyetja kush është kryeministri, kush merret me punët e vendit. Metafora jonë nuk ishte të ruanim nostalgjinë e vakisë 3 e 56, por për të përdorur atë moment për të siguruar që ora ecën e për të kapur orën e ngecur ndër vite”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku i Tiranës foli dhe për ecurinë e projekteve të rindërtimit në Tiranë, ku tha se ka disa veçori të pronave që duhen zgjidhur shpesh dhe në gjykatë.

“Lagjet e Tiranës si ka qenë 5 maji, Kombinati janë me veçori shumë specifike. Ju e dini që për çdo m2 bëhen gjyqe pafund, ka debat e mes vëllezërve e dy gjeneratave e kjo është arsyeja pse punët në Tiranë marrin gjithë këtë kohë, për t’u siguruar që procedurat të ndodhin.

Sidomos këtë kohë kur çdo gjë po hetohet e ne themi bujrum, po na lini që të punojmë.

Duhet të gjejmë një balancë midis kërkesës së llogarisë e për të respektuar gjithë vendimet e gjykatave, ndonjëherë pa të drejtë, si në tokë shet si kjo këtu, të zaptuar ndër vite. Do respektojmë cdo njeri në të drejtën e vet të jetojë por do respektojmë të drejtën e qytetarit për të ecur përpara”.

Veliaj iu përgjigj dhe reagimeve të bëra sot për dy vjetorin e shembjes së Teatrit Kombëtar.

Lexo edhe :  Rama në Hagë, takon drejtuesit e Gjykatës Ndërkombëtare Penale

“Sot po lexoja statuset e këtyre që tani u kujtuan për teatrin medemek do bëhen kulla. Ishin të njëjtët njerëz që humbën gjyqet për shpifje”, tha Veliaj.


Të fundit

Berisha e pret për protestë/ Nard Ndoka çel sezonin turistik dhe merr rreze dielli

Protesta e 7 korrikut është kryefjala në Partinë Demokratike dhe të gjithë demokratët po përgatiten për një tubim që...

“Të pi një kafe lali me babin”/ Publikohen për herë të parë mesazhet e Martinit me…

Janë publikuar për herë të parë në media mesazhet që Martin Çeço i ka dërguar Tina Pajollarit, vajzës që ai mendonte se ishte punonjësja...

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të dy gati sa nuk ishin...

Gati “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO do të vendoste trupa dhe infrastrukturë ushtarake në...

Përmbysje spektakolare nga Novak Djokovic, serbi zgjohet dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Novak Djokovic dëshmoi edhe një herë se ka ‘shtatë jetë’ brenda katër mureve të Wimbledonit . Në fitoren e tij të njëzet e gjashtë...

Lajme të tjera

Web TV