“Është skizofren”, lideri çeçen sulmon Scholzin, Kadyrov: Ne po luftojmë me NATO-n dhe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov përdori një gjuhë të ashpër kundër kancelarit gjerman Olaf Scholz gjatë një fjalimi në një trajnim në Moskë, raportoi RIA Novosti.

“Lideri gjerman po sillet si një skizofren. Ai nuk sillet si kryetar shteti. Ai nuk është i interesuar për rregullat botërore,”- tha Kadyrov.

Duke iu referuar qëndrimit të NATO-s për luftën në Ukrainë ai tha se ata nuk po luftojnë kundër Ukrainës por kundër NATO-s.

“Ne po luftojmë kundër NATO-s. NATO po i pajis ata, Perëndimi po i pajis, mercenarët e tyre janë atje”, tha ai.

Në të njëjtën kohë, Kadyrov tha se “operacioni special në Ukrainë” po përparon sipas planit dhe shpjegoi se situata është e qetë dhe sipas planit.

“Ne po përmbushim 100% të synimeve të vendosura nga presidenti Putin”, tha lideri çeçen, duke shtuar se 200 vullnetarë të tjerë u larguan sot nga Çeçenia për t’iu bashkuar operacionit në Ukrainë.

Së fundi, ai tha se forcat e armatosura ruse do ta “pastronin” Ukrainën shumë kohë më parë, nëse nuk do të ishte urdhri i Putinit për të shpëtuar popullsinë dhe qytetet.

“Nëse presidenti i Rusisë nuk do të kishte dhënë urdhër për të shpëtuar popullsinë dhe qytetet e Ukrainës në masën më të madhe, atëherë ne do ta kishim pastruar Ukrainën shumë kohë më parë. Ne jemi forcat e armatosura të bashkuara dhe nuk ka fare probleme” tha Kadyrov.

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV