Sot mbahet gjyqi i parë për krime lufte në Kiev, 21-vjeçari rrezikon burgim të përjetshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 21-vjeçar është i pandehuri në gjyqin e parë për krimet e luftës që ushtria ruse ka kryer në Ukrainë.

Gjyqi po mbahet në Kiev, dhe Vadim Shishimarin akuzohet për vrasjen e një civili të paarmatosur në ditët e para të luftës. Nëse akuzat vërtetohen, atëherë djaloshi do kalojë pjesën tjetër të jetës në burg, pasi rrezikon dënimin e përjetshëm. Sipas BBC, Prokurorët thonë se Shishimarin po ngiste një automjet të vjedhur dhe aty ka vrarë një burrë 62-vjeçar ukrainas që po lëvizte me biçikletë.

“Me këtë gjyq të parë, ne po dërgojmë një sinjal të qartë se çdo autor, çdo person që urdhëroi ose ndihmoi në kryerjen e krimeve në Ukrainë nuk do të shmangë përgjegjësinë,” tha prokurorja e përgjithshme ukrainase, Iryna Venediktova.

Rusia i ka mohuar gjatë gjithë kohës akuzat për kryerjen e krimeve të luftës në Ukraina, ndërsa deri më tani mijëra civilë kanë humbur jetën. Përveç varreve të shumtë masivë të gjetur në të gjitha zonat ku ka pasur civilë, rasti më i rëndë ishte Bucha, qyteti ku trupat e rreth 400 civilëve u gjetën në mes të rrugëve pasi ushtria ruse u largua.

Të fundit

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i...

Arrestohet punonjësi i Policisë në Himarë, akuzohet për katër vepra penale

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër), në bashkëpunim me DVP Vlorë kanë ndaluar punonjësin e policisë të Komisariatit Himarë F.XH., i dyshuar për kryerjen...

Miley Cyrus: Nuk shoqërohem me të famshëm

Miley Cyrus ka folur për personat në rrethin e saj, ndërsa është shprehur se nuk përfshin personazhe të tjerë të famshëm. Duke folur në “My...

Lehtësohen procedurat e lejeve për objektet bujqësore e të banimit në fshat

Janë publikuar në fletoren zyrtare ndryshimet e vendimit të Këshillit të Ministrave 283/2015, të cilat lidhen drejtpërdrejt me rregullat dhe procedurat e lejeve të...

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday Albania në tregun e shërbimit...

Lajme të tjera

Web TV